1. sija: Tu­le­vai­suu­te­ni

Kuusamo on hieno kaupunki ja aion pysyä täällä ainakin opiskeluajat. Amis vai lukio -kysymys on nyt ajankohtainen ja itse olen päättänyt mennä ammatilliseen oppilaitokseen. Siellä on paljon valinnanvaraa ja opiskelu tapahtuu tekemisen kautta.

Ajattelin käydä talonrakentaja linjan, koska se on kiinnostavin ja mielenkiintoisin ammattikoulussa alkavista aloista. Tykkään itse rakentamisesta ja suunnittelusta. Talonrakentajalinjalla pääsee tekemään paljon ja oppimaan työn kautta.

Mahdollisia jatko-opiskeluja en ole vielä miettinyt, mutta nekin ovat mahdollisia armeijan jälkeen. Silloin olen jo kasvanut aikuiseksi ja pystyn toivottavasti tekemään kypsempiä päätöksiä. Jatko-opiskelupaikkaa pystyy miettimään vasta myöhemmin, mutta luulen, että jos lähden muualle opiskelemaan, palaan todennäköisesti Kuusamoon.

Haluaisin viettää elämäni Kuusamossa, koska täällä on puhdas luonto eivätkä maailman kiireet haittaa tekemistämme. Täällä voi elää omaa elämäänsä ja runsaslumiset talvet sekä lämpimät kesät tekevät kotikaupungistani ainutlaatuisen ja erityisen. Aina löytyy tekemistä ja kaupunkimme toivottavasti pysyy samanlaisena idyllinä kuin aina ennenkin.

Tulevaisuudessani olen toivottavasti hyväpalkkaisessa työssä ja voin asua Kuusamossa. Harrastuksiani aion jatkaa ja haluan käyttää kaupunkimme tarjoamia liikkumismahdollisuuksia.

Tiedän, että Ruka ja muut yritykset tulevat kasvamaan isoksi ja tuomaan elinvoimaa Kuusamolle. Siten Kuusamo pysyy täydellisenä minulle eikä tarvitse olla huolissaan kaupungin asioista.

 

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä