Koillis-Kuusamossa alkukesällä 1995 joutsenperheessä koettiin iloisia perhetapahtumia. Pesyeeseen kuoriutui naaraspoikanen, jonka silmien edessä aukesi kuusamolainen rinnesuo. Sittemmin nuo tummat silmät ovat ehtineet nähdä kosolti maailmaakin.
Elinikäisessä parisuhteessa elävät vanhemmat hoivasivat nuorta joutsenenpoikasta kesän ajan ja se vahvistui kasveilla ja pieneliöillä.
Poikasten poistuttua pesästä ja syksyn jo viiletessä joutsenten rauhaa häirittiin. Nuori joutsenenpoikanen mahtoi olla ihmeissään, kun se kohtasi rengastaja Arvo Ohtosen synnyinpaikkansa lähellä Palovaaranlehdossa.
Laulujoutsennaaras sai 6. syyskuuta 1995 kaulaansa sinisen EJ 0937 + 3S57-tunnisterenkaan.
Sää Kuusamossa viileni talvea kohti mentäessä. Ehkä viimeistään lokakuun lopussa yöpakkaset alkoivat pakottaa joutsenperheen jalkoja. Nyt olisi aika lähteä lämpimämmille maille. Edessä oli talvinen perhematka.
Joutsenet kerääntyivät yhteen lajitovereidensa kanssa ja ottivat suunnaksi Ruotsin ja Tanskan väliset lenseät salmet. Siellä olisi sulassa vedessä ruokaa tarjolla talven ajaksi.
Göteborgista löytyi hyvä paikka. Useat bongarit saivat tammi-maaliskuussa 1996 ihastella tätä nuorta kuusamolaista joutsenta.
Kevään lämmetessä oli aika suunnata tutuille kesäpaikoille. Reitti kulki Ruotsin ja Suomen rantoja ja kesäkuuhun mennessä joutsen olikin ehtinyt koti-Kuusamoon. Hyvää ruokailuvettä löytyi Torankijärveltä.
Vuodet kuluivat ja joutsen nähtiin milloin Mustasaaressa lokakuun syysmuutolla, milloin Kokkolassa vuotta myöhemmin samoissa puuhissa. Muutamia talvia se vietti Tanskan puolella Jyllannissa. Välillä lintu töräytteli kevään soundia Lapuan ja Kauhavan sänkipelloilla tankatessaan.
Kuusamoon lintu palasi aina kesäksi. Esimerkiksi vuonna 2002 se nähtiin jo huhtikuun 25. päivä. Noina aikoina lintu oli päässyt jo hyvinkin sukukypsäksi ja jatkanut sukuaan samoissa maisemissa, joissa itse syntyi.
Näinä päivinä 21-vuotias joutsen alkaa olla jo ikäneito. Vanhimmat joutsenet ovat Euroopassa olleet yli 25-vuotiaita.
Lintu kontrolloitiin 10. huhtikuuta Kalajoella.
Nyt se kenties on löytänyt jälleen kesäksi Kuusamoon.
Tiedot käyvät ilmi Luonnontieteellisen museon rengastustoimiston löytöilmoituksesta.
Edit: 14.23 täsmennetty renkaan tietoja