Ai­kuis­kou­lu­tuk­sel­le ja Tai­val­kos­kel­le rahaa nuorten työ­pa­joi­hin

Koillis-Suomen Aikuiskoulutus Oy, Taivalkosken kunta ja Pudasjärven kaupunki saivat Pohjois-Suomen aluehallintovirastolta (avi) rahoitusta nuorten työpajatoimintaan. Koillis-Suomen Aikuiskoulutus sai 50 000 euroa nuorten työpajaan, Taivalkoski 45 000 euroa Työpaja Savottaan ja Pudasjärvi 75 000 Karhupajaan.

Kaikkiaan avi myönsi nuorten työpajatoimintaan harkinnanvaraista valtionavustusta yhteensä 1 660 000 euroa. Kainuun nuorten työpajoille myönnettiin summasta 21 prosenttia ja Pohjois-Pohjanmaalle 79 prosenttia. Avustusta myönnettiin yhteensä 25 nuorten työpajatoiminnan järjestäjälle, joista osa toimii usean kunnan alueella.

Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan pajoilla työskentelee 115 ammattitaitoista työnohjaajaa ja yksilövalmentajaa. Avustusta hakeneet työpajatoiminnan järjestäjät arvioivat, että pajoille tulee lähes 1 600 alle 25 -vuotiasta nuorta tämän vuoden aikana.

Nuorisotakuun tavoitteena on, että kaikille nuorille luodaan realistiset mahdollisuudet suorittaa perusasteen jälkeinen tutkinto ja työllistyä. Samalla kiinnitetään huomiota siihen, että nuoret eivät ajaudu liian pitkään jaksoon ilman minkäänlaista aktiivista toimintaa. Nuorten työpaja on yksi mahdollisuus nuorelle, joka on vailla koulu- tai työpaikkaa.

Ilmoita asiavirheestä