”Ajan pi­tääk­se­ni haus­kaa” – kertoo Rosa Tör­mä­nen Hol­lan­nin ki­sa­me­dial­le ennen Lek­ker­ker­kin ajoa

Kilpapyöräilijä Rosa Törmänen kisailee Hollannissa torstaina.
Kilpapyöräilijä Rosa Törmänen kisailee Hollannissa torstaina.
Kuva: Mikko Halvari

Kuusamolainen Roosa Törmänen kilpailee maailmanluokan pyöräilijöiden, kuten Anna van der Breggenin, Chantal Blaakin, Kirsten Wildin kanssa torstaina Lekkerkerkin pyöräilykisoissa Hollannissa. Asia käy ilmi Törmäsen haastattelusta kisamedialle.

Kisojen internetsivuilla Törmänen kertoo, että hänestä on mukava ajaa tuleva kisa maailman huippuja ja ammattilaisia vastaan.

– Ajan pitääkseni hauskaa ja haastan itseäni. Jos tämä toimii, voin olla onnellinen, hän kertoo kisajärjestäjien toimittamassa haastattelussa.

Lekkerkerkin kisojen julkaisu huomioi Törmäsen kotipaikan Kuusamon ja toteaa sen sijaitsevan Venäjän rajan läheisyydessä. Törmänen kertoo tavoitteekseen Suomen edustamisen kansainvälisissä mestaruuskilpailuissa.

Alkuperäinen haastattelu löytyy tästä linkistä.

Ilmoita asiavirheestä