Ali­jää­mä saa­ta­va plus­sal­le

Vaikka edessä on vaikeita aikoja, valtuustosalissa riittää myös huumoria. Kuusamon uusi valtuuston puheenjohtajatroikka: toinen varapuheenjohtaja Henna Hentilä-Määttä, puheenjohtaja Pauli Saapunki ja ensimmäinen varapuheenjohtaja Matti Ervasti.
Vaikka edessä on vaikeita aikoja, valtuustosalissa riittää myös huumoria. Kuusamon uusi valtuuston puheenjohtajatroikka: toinen varapuheenjohtaja Henna Hentilä-Määttä, puheenjohtaja Pauli Saapunki ja ensimmäinen varapuheenjohtaja Matti Ervasti.
Kuva: Mikko Halvari

Valtuuston uusi puheenjohtaja Saapunki:

Kuusamon kaupungin talous on saatava plussalle mitä pikimmin. Näin totesi vastavalittu kaupunginvaltuuston uusi puheenjohtaja Pauli Saapunki avajaiskokouksessa.

Kaupunki on velkaantunut valtuustokaudella 2009-2012 keskimäärin miljoona euroa vuodessa.

– Vaikka kaupunkimme ei ole vielä taloudellisesti holhousuhan alla, niin varmuudella tämä valtuusto joutuu pohtimaan uusia toimia velkakierteen katkaisemiseksi. Tilanne on edessämme melkoisella varmuudella tämän keväänä aikana. Alijäämä on saatava nopeasti plussalle.

Kaupunginjohtajan sanontaa käyttäen uimahallin, liikuntahallin, jäähallin tai hyppyrimäen toivojille on hyvä myös muistuttaa siitä, että alijäämäinen kunta on huono investoimaan, hän sanoi.

Saapungin mielestä kaupungin olisi pidettävä nopeasti keskustan alueen yrittäjien kanssa kehityskeskustelut, koska taajama autioituu nopeasti ja Kitkantiellä on runsaasti tyhjiä liikehuoneistoja.

– Kuusamon yritysilmapiiristä olen usealta taholta saanut negatiivista palautetta, joten tuleva hallitus käynnistäköön työt asian korjaamiseksi. Lisäksi kaupungin johdon on yhdessä Naturpoliksen kanssa käynnistettävä nopealla aikataululla yrityskäyntejä olemassa oleviin kuusamolaisiin yrityksiin. Tapaamisten tarkoitus on omien yritystemme ja kunnan välisen kanssakäymisen lisääminen.

Lue lisää tiistain Koillissanomista!

”Kuusamon yritysilmapiiristä olen usealta taholta saanut negatiivista palautetta, joten tuleva hallitus käynnistäköön työt asian korjaamiseksi.
”Meidän pitää yhdistää voimamme, eikä saa mennä henkilökohtaisuuksiin
Ilmoita asiavirheestä