An­tiik­ki­set alus­hou­sut ja muuta ih­me­tel­tä­vää – kä­si­työ­näyt­te­ly pal­jas­taa kylän naisten näp­pä­ryy­den

Näyttelykävijät vastaanottaa erikoinen näky: äidin, tyttären ja pojan puuvillaiset alushousut 1940-luvulta. Otan mielelläni vastaan vinkkejä, millä nämä koppurat saisi pehmenemään, osaksi näyttelyä kuuluvaa setänsä tekemää saapasparia esittelevä Irja Lohilahti sanoo. Vieressä näyttelyidean äiti Leena Pätsi. Juhlamekko ja nuken juhlamekko ovat molemmat peräisin 1970-luvulta. Niiden kangas on tuotu Kyprokselta asti.
Näyttelykävijät vastaanottaa erikoinen näky: äidin, tyttären ja pojan puuvillaiset alushousut 1940-luvulta.
Näyttelykävijät vastaanottaa erikoinen näky: äidin, tyttären ja pojan puuvillaiset alushousut 1940-luvulta.
Kuva: Suvi Peltola

Vitivalkoisena hohtava alushousukolmikko on aikamoinen katseenvangitsija. Kätevät kädet kautta aikojen -näyttelyn pystyttäjät ovat saaneet todellisen kuningasidean keksiessään ripustaa pöksytrion naulakkoon näyttelytilan virkaa toimittavan Lohirannan entisen koulun eteisaulaan.

Nykyihmisen silmään lähes antiikkiselta näyttäviä 1940-luvun alkkareita on suorastaan pakko mennä hypistelemään – ja samalla tulee melkein kuin varkain astuneeksi myös varsinaisen näyttelyn puolelle vanhaan luokkahuoneeseen. Sinne kylän naiset ovat koonneet yhteensä satoja omia ja esivanhempiensa tekemiä käsitöitä.

Esillä on muun muassa koko itsenäisen Suomen historian nähnyt 100-vuotias sängynpeitto, 1950-luvulla tehtyjä kanavatöitä sekä joukko aivan uusia, viimeksi kuluneen vuoden sisällä valmistettuja koriste-esineitä, joiden materiaaleina on käytetty esimerkiksi kahvipusseja.

– Mukana on niin paljon käsitöitä kuin tilaan voitiin laittaa. Tavallaan niitä on ehkä jopa hieman liikaa, koska kaikki hienot yksityiskohdat eivät välttämättä pääse täysin esille, Lohirannan koulun tätä nykyä omistava Irja Lohilahti sanoo.

Näyttelyn suojelijaksi nimetyn Lohilahden lisäksi Kätevät kädet kautta aikojen -kokonaisuuden valmistelutyöhön osallistui toistakymmentä Lohirannalla asuvaa naista. Käytännössä mukana ovat olleet kaikki kylällä toimivan kansalaisopiston käsityöpiirin jäsenet.

Kyse on siis suuren joukon yhteisestä voimanponnistuksesta, mutta eniten aikaa ja vaivaa näyttelyn toteutumisen eteen on käyttänyt Leena Pätsi. Itse asiassa Lohirannan koulun naapurissa asuva 82-vuotias pitkän linjan käsityöharrastaja on koko näyttelyidean äiti.

– Yhdessä päivässä me tämän (näyttelyn) laitoimme, minkä lisäksi jokainen tietysti kokosi kotonaan omia ja sukulaistensa töitä. Minä kuitenkin aloitin tavallaan jo tammikuussa, kun ryhdyin ehdottelemaan käsityöpiiriläisille, että järjestettäisiinkö näyttely, jos Irja (Lohilahti) antaa tilat, Pätsi taustoittaa.

– Ensi alkuun kuului vähän vastustelua, mutta sitten sain innostettua kaikki mukaan, hän kertoo.

Käsityöpiiriläisten lisäksi Pätsi on ottanut asiakseen innostaa myös muita. Hän nimeää käsityöharrastuksen ilosanoman levittämisen ja siihen innostamisen jopa yhdeksi näyttelyn kolmesta tavoitteesta. Kaksi muuta ovat Posion elinvoimaisuuden osoittaminen sekä luonnonkauniin Lohirannan erityisyyden korostaminen.

– Kiinnostus kädentaitoja kohtaan on ollut täällä (Lohirannalla) aina aika vahvaa. Esimerkiksi kansalaisopiston käsityöpiiri on pyörinyt täällä 1970-luvulta asti. Käsityöt ovat tämän kylän naisille edelleen tärkeä harrastus, ja täällä on monia taitavia ja idearikkaita tekijöitä, Irja Lohilahti kehuu.

– Nykyäänhän käsitöitä ei ole sillä tavalla pakko tehdä niin kuin ennen, että tavallaan niiden tekeminen on vähän sellaista höpöä, joka ei sitten kuitenkaan ole höpöä. Käsitöiden tekeminen on nimittäin mitä parhainta lääkettä mielelle ja henkiselle jaksamiselle, Leena Pätsi vakuuttaa.

 

”Kiinnostus kädentaitoja kohtaan on ollut Lohirannalla aina aika vahvaa.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä