Kuusamossa Poroherrantiellä kuultiin lauantai-iltana vähän ennen puolta yötä ampuma-aseen laukaus.
– Poroherrantiellä epäillään, että olisi kuulunut aseen laukaisu. Poliisin tutkinta on kesken ja jatkuu yhä, pyritään selvittämään, onko näin käynyt ja kuulohavainto pitänyt paikkansa, kertoo rikoskomissario Risto Määttä Kuusamon poliisiasemalta.
Raitotiellä ja Poroherrantiellä kävi naapuruston asukkaiden mukaan useita poliisiautoja, luotiliivisiä poliiseja sekä ambulanssi, ja tie oli jonkin aikaa suljettu liikenteeltä. Rikoskomissario Määttä ei vielä vahvista tietoja.
– Mahdollisesti siellä on varauduttu kaikkeen, otettu sivulliset huomioon ja tilattu varmuuden vuoksi ambulanssi, rikoskomissario toteaa.
– Tapahtumassa ei kuitenkaan ole aiheutunut vahinkoa kellekään. Sitä tutkitaan vielä, oliko epäillystä ampumisesta aiheutunut vaaraa, vai oliko aseella ammuttu vain ilmaan.