Kuusamon jäisille ajoharjoitteluradoille tulee tänä talvena huomattavasti vähemmän osallistujia kuin esimerkiksi viime talvena.
Juha Repo Juha Kankkunen Driving Academy Oy:stä sanoo, että kun osallistujia oli viime talvena kaikkiaan noin 700 henkilöä, niin nyt jäädään noin 400:aan.
– Esimerkiksi Bentleyt eivät tule tänä talvena Kuusamoon ollenkaan. Ilmeisesti siellä odotellaan uusia sähkö- ja hybridi-tuotteita. Toivottavasti tämä on poikkeustalvi ja tilanne vilkastuu jälleen vuoden päästä. Vaikka nousukautta eletään, niin ei ilmeisesti lähdetä tuhlaamaan.
Academyn jääharjoittelupaikat ovat Raatesalmella ja Pikku-Nissillä. Yhtiö sai luvan uudelle jääharjoitteluradalle viime vuonna myös Oivankijärvelle, kun Korkein hallinto-oikeus hylkäsi radasta tehdyt valitukset. Revon mukaan Oivangissa ei kuitenkaan ajeta ainakaan tänä talvena.
Kuusamon kaupungin yhdyskuntatekniikan lautakunta päätti viime vuoden loppupuolella vuokrata Kurkijärven alueelta ajoharjoitteluratatoimintaa silmällä pitäen noin 300 hehtaarin suuruisen alueen Nordic Winter Driving Center Oy:lle.
Repo sanoo, ettei yhtiöllä ole ainakaan tämän vuoden aikana tarkoitusta ruveta rata-alueen laajentamiseen.
– Odottelemme, että jos joku merkittävä automerkkiasiakas haluaa kehittää maaratatoimintaa.
– Ulkomaiset asiakkaat näyttelevät tärkeää osaa ja ovat laajentumisen edellytyksenä. Suorat lennot Euroopasta tänne ovat meille tärkeä asia ja tuovat uskottavuutta.
Ratayhtiö on suunnitellut Kurkijärvelle laadukkaita sosiaali- ja taukotiloja (noin 200 neliötä), sekä huoltohallia (1 000 neliötä) autojen huoltamiseen ja säilyttämiseen. Investoinnin on arvioitu toteutuvan vuosina 2020-2022 ja se maksaisi noin 2-3 miljoonaa euroa.
Yhtiö on harjoittanut ajokoulutoimintaa vuodesta 2005 lähtien. Toiminta on keskittynyt pääsääntöisesti tammi-huhtikuun ajalle. Asiakkaita on ollut vuosittain 450-700. Työllistävä vaikutus tammi-huhtikuussa on ollut 12-20 henkilöä. Toiminnan harjoittamisen arvioidaan jättäneen viime vuonna paikallisille yrittäjille yhteensä noin 450 000 euroa.