Edes se yksi lahja – kii­reh­di apuun te­ke­mään joulu myös vä­hä­va­rai­sel­le lä­him­mäi­sel­le

Jos pystyt toteuttamaan Joulupuu-keräyksen lahjatoiveen, sen aika on nyt. Jouluaattona lahjan saa vähävaraisen perheen lapsi jossakin aivan lähellä sinua.
Jos pystyt toteuttamaan Joulupuu-keräyksen lahjatoiveen, sen aika on nyt. Jouluaattona lahjan saa vähävaraisen perheen lapsi jossakin aivan lähellä sinua.
Kuva: Mikko Halvari

Koillismalla paikallisia vähävaraisia voi edelleen auttaa Joulupuu-keräyksen, seurakuntien ja sosiaalitoimistojen kautta.

Monenlaisia avustuksia ollaan jo saatu, mutta myös avun tarvitsijoita on entistä enemmän, sanoo Kuusamon seurakunnan diakoniatyön palvelujohtaja Anne Vanttaja.

– Eri tavoilla ja erilaisissa tilanteissa on avustuksen kohteena 150-160 ihmistä ja perhettä.

Avustuksia tarvitsevat vähävaraiset lapsiperheet ja pienituloiset yksin elävät, varsinkin eläkeläiset.

– Kelan uudistukset näkyvät avuntarpeen lisääntymisenä. Esimerkiksi pienen kansaneläkkeen varassa olevat ovat todella tiukilla.

Työttömyys voi suistaa perheen talouden raiteilta.

– Arkisissa asioissa on hyvin tiukkaa, esimerkiksi kausivaatteiden hankkiminen lapsille voi olla ylivoimaista.

Pieni apu voi olla iso asia vähävaraisen elämässä. Se voi tarkoittaa, että rahat sittenkin riittävät ehjien talvikenkien ostamiseen.

– Yksi nainen sanoi, että olisi ihan kiva saada joskus uusi takki, ettei aina tarvitsisi ostaa vitosen takkia kirpputorilta. Minusta se ei ole ollenkaan liikaa toivottu, sanoo Anne Vanttaja.

Seurakunta saa vuosittain lahjoituksia yhdistyksiltä ja yksityisiltä ja kerää varoja hyväntekeväisyystapahtumilla.

Jos apuun haluaa vielä tulla, diakoniatyöntekijä Marjatta Karvola opastaa hankkimaan lahjakortin ja tuomaan sen keskiviikkoon mennessä seurakunnan taloustoimistoon.

– 50 euroa, 30 euroa, 70 euroa tai ihan se summa, jolla haluaa ja pystyy auttamaan.

– On hellyttävää, että lahjatoiveissa on paljon sellaisiakin toiveita kuin sukkia ja kalsareita. Silloin varsinkin tuntuu, että tämä lahja tulee todella tarpeeseen, sanoo Joulupuu-keräyksen keräysvastaava Mari Malinen Kuusamon Nuorkauppakamarista.

– Joulupuu-keräys järjestetään, jotta jokainen saisi edes sen yhden lahjan. Joulupuu on lahja kuusamolaiselta suoraan kuusamolaiselle.

Joulupuu-keräys on otettu hyvin vastaan, mutta vielä tarvitaan lahjatoiveiden toteuttajia. Lahjatoiveita on noin 220 yhteensä 80:sta perheestä.

Lahjatoiveita jaetaan ja lahjoja vastaanotetaan marketeilla perjantaina ja lauantaina ja keräyspirteinä toimivissa yrityksissä keskiviikkoon saakka.

Posiolla Joulupuu-keräys on jo päättynyt. Kaikki 55 lahjatoivetta toteutettiin MLL:n, Osuuspankin ja kunnan yhdessä järjestämässä keräyksessä.

Taas tänä vuonna tarvitsijoita oli enemmän kuin viime vuonna.

– Siinä näkyy perheiden yleinen tilanne ja huono työllisyystilanne, sanoo keräysvastaava Salla-Maarit Toivanen Posion MLL:n osastosta.

Sekä lahjoittajien että lahjan saajien pysyminen anonyymeinä tekee Joulupuusta helposti lähestyttävän keräyksen, arvioi Toivanen.

– Kiitos kaikille osallistuneille. Lahjoitettu lahja voi merkitä todella paljon koko perheelle.

Taivalkoskella Auttava joulupuu-keräys toteutuu seurakunnan ja sosiaalitoimen yhteistyönä. Lahjapuun toiveita voi edelleen hakea seurakuntatalolta ja kirkosta. Lahjat tuodaan seurakuntatalolle.

Lahjatoiveita on noin 130, arvioi sosiaalityöntekijä-lastenvalvoja Marianne Tyni Taivalkosken kunnan sosiaalitoimistosta. Jos toiveita jää kuuseen, perusturva yrittää paikata tilanteen lahjoitusvaroilla.

– Olemme oikein otettuja siitä, että yläkoulun 8. luokkalaiset lahjoittivat jälleen tänä vuonna taksvärkkirahat sosiaalitoimen perhetyön kautta vähävaraisille posiolaisille lapsiperheille.

Kukaan lapsi ei jää täysin ilman lahjaa, lupaa Tyni.

– Vähävaraisessa perheessä joulu voi olla hyvinkin vaatimaton. Vanhemmat ottavat lapsille saadut lahjat vastaan todella ilahtuneina.

Ruokalahjakortteja vähävaraisille on Taivalkoskella lahjoittanut muun muassa MLL. Lahjakortteja voi edelleen tuoda esimerkiksi sosiaalitoimistoon.

Olisi kiva saada joskus uusi takki, ettei aina tarvitsisi ostaa vitosen takkia kirpputorilta. Minusta se ei ole ollenkaan liikaa toivottu.

SPR, MLL ja Yle: Hyvä joulumieli

Keräys jatkuu 24.12.2018 saakka. Keräyksellä hankitaan vähävaraisille lapsiperheille ruokalahjakortteja, joilla he voivat ostaa ruokaa joulupöytään. Lahjakortteja jaetaan pelkästään Kuusamossa kymmenille lapsiperheille.

Keräykseen voi osallistua Lahjoittamalla verkkosivujen kautta: www.hyvajoulumieli.fi tai lahjoittamalla suoraan Hyvä Joulumieli -keräyksen tilille; IBAN FI17 1596 3000 2020 20. Viite: 5429 tai soittamalla keräyspuhelimeen 0600 16555 (10,01 e + pvm/ppm Lähettämällä tekstiviestin HJM numeroon 16499 lahjoitus on 10 euroa, viestillä HJM20 lahjoitus on 20 euroa ja viestillä HJM30 vastaavasti 30 euroa.

Pelastakaa lapset: Joulukeräys

Joululahjoitusten tuotolla Pelastakaa Lapset maksaa muun muassa lasten harrastusmaksuja ja hankkii nuorille oppikirjoja lukio- tai ammattiopintojen ajalle. Lahjoitusten turvin nuorten tulevaisuus ei jää pelkän peruskoulun varaan, vaan he voivat valmistua ylioppilaaksi tai ammattiin.

Joulukeräykseen voi osallistua: Verkkolahjoituksella osoitteessa www.pelastakaalapset.fi lähettämällä tekstiviestin LAPSELLE numeroon 16499 (10€) lahjoittamalla keräystilille IBAN FI64 1017 3000 2107 27, viestiksi ”joulu”

Joulupuu-keräys Kuusamo ja Posio

Joulupuu tuo vuosittain lahjan sadoille paikallisille lapsille ja samalla joulumielen lahjan antajille. Nuorkauppakamarin valtakunnallinen keräys toteutuu Kuusamon Nuorkauppakamarin ja Kuusamon kaupungin sosiaalipalveluiden yhteistyönä.

Näin osallistut keräykseen: Nouda lahjatoivekortti keräyspisteeltä, hanki lahja ja palauta se paketoituna toivekortin kanssa keräyspisteeseen. Vuoden 2018 keräyspisteet ovat Osuuspankki, Keskusapteekki, Bjarmia, Intersport ja Fysiokuusamo. Keräyspisteet vielä Prismassa perjantaina ja K-Citymarketissa lauantaina.

Posion Joulupuukeräys päättyi 10.12. Sen järjestää MLL:n Posion yhdistys yhteistyössä Posion Osuuspankin ja Posion kunnan perusturvatoimiston kanssa.

Taivalkosken seurakunta: Auttava joulupuu

Hae pakettilappu kirkkoherran virastosta tai kirkosta. Lappuja löytyy tytöille ja pojille vauvasta 17 ikävuoteen saakka. Palautus 13 joulukuuta mennessä.

Kuusamon seurakunta diakoniatyö

Lahjakortteja voi tuoda seurakunnan taloustoimistoon keskiviikkoon saakka. Seurakunta jakaa avun vähävaraisille.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä