Ei passaa not­kah­taa – Pölkky Kuu­sa­mon vie­ras­ot­te­lui­den putki hui­pen­tuu Nur­mos­sa ja Pih­ti­pu­taal­la

Viime viikonloppuna liigan kärkikamppailuissa niukat tappiot kokenut Pölkky Kuusamo hakee nyt voittoja Nurmosta ja Pihtiputaalta. Kuvassa Olena Prokopenko ja Veera Hämäläinen tähyävät kohti palloa viime lauantaina Salossa pelatussa LP Viestin ja Pölkky Kuusamon kohtaamisessa.
Viime viikonloppuna liigan kärkikamppailuissa niukat tappiot kokenut Pölkky Kuusamo hakee nyt voittoja Nurmosta ja Pihtiputaalta. Kuvassa Olena Prokopenko ja Veera Hämäläinen tähyävät kohti palloa viime lauantaina Salossa pelatussa LP Viestin ja Pölkky Kuusamon kohtaamisessa.
Kuva: Pekka Mäenpää

Pölkky Kuusamon pitkä vierasotteluiden putki tulee tällä erää päätökseen viikonloppuna, kun joukkue pelaa Nurmon Jymyn sekä LiigaPlokin vieraana.

– Kaksi kovaa kotijoukkuetta on vastassa, Pölkky Kuusamon päävalmentaja Tuomas Alatalo tuumaa.

Pölkky Kuusamon lauantain vastustaja Nurmon Jymy on voittanut kahdeksasta pelaamastaan ottelusta neljä ja on sarjassa kuudentena 13 pisteellä neljä pistettä toisena olevaa Pölkkyä jäljessä. Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella jo kertaalleen, kun Kuusamossa lokakuun alkupuolella pelattu ottelu päättyi Pölkyn voittoon erin 3-1.

Nurmo lähtee lauantain otteluun allaan keskiviikkoillalta 0-3- vierastappio HPK:lle Suomen Cupin puolivälierien ensimmäisestä osaottelusta. Liigassa Nurmo on pelannut edellisen kerran 29.lokakuuta, jolloin se taipui kotonaan liigan kärkijoukkueelle HPK:lle vasta viisieräisen väännön päätteeksi. Tuo onkin toistaiseksi ainoa kotitappio, jonka liiganousija on tänä syksynä kokenut. Nurmohallista ovat saaneet tappio niskassa poistua LP Kangasala, LiigaPloki sekä WoVo Rovaniemi.

– Nurmolla on tosi vahvat ulkomaalaiset, Alexandra Vajdova ja Julie Heile Michaelsen. Meillä pitää pystyä hyökkäämään omalla tasolla eikä mikään osa-alue saa notkahtaa, Alatalo tuumaa.

”Meillä pitää pystyä hyökkäämään omalla tasolla eikä mikään osa-alue saa notkahtaa.

Sunnuntai-illan vastustaja LiigaPloki on Alatalon mukaan heräillyt vähitellen pelaamaan sillä tasolla, mitä joukkueelta on odotettu. Sarjataulukossa pihtiputaalaiset pitävät viidettä sijaa samanlaisella saldolla kuin kuudentena oleva Nurmo. Pölkky Kuusamon ja LiigaPlokin edellinen keskinäinen kohtaaminen lokakuussa Kuusamossa päättyi kotijoukkueen voittoon suoraan kolmessa erässä. Tuon ottelun jälkeen LiigaPloki on pelannut Mestaruusliigassa viisi ottelua ja hävinnyt niistä ainoastaan yhden, vierasottelun Hämeenlinnassa. Kotikentällään LiigaPloki on Kuusamossa 7.lokakuuta pelatun ottelun jälkeen voittanut WoVon ja LP-Vampulan. Vierasvoitot joukkue on hakenut WoVosta ja LP Kangasalasta.

– Plokilla on monipuoliset laiturit sekä kova keskipelaaja, Mederith Hardy. Meidän torjunta-puolustuksen on oltava kunnossa.

Viime viikonloppuna niukat 2-3-vierastappiot LP Viestille ja HPK:lle kärsinyt Pölkky Kuusamo pääsee viikonlopun otteluihin näillä näkymin suht terveenä. Ainoastaan viime viikonloppuna huilanneen Lotta Piesasen pelikunto on edelleen pieni kysymysmerkki.

– Lotta on tehnyt kuntouttavia harjoituksia. Selässä on vamma ja sitä tarkkaillaan viikko kerrallaan.

Viikonlopun ottelut päättävät siis Pölkky Kuusamon peräti seitsemän vierasottelun putken. Kotikentällä Kuusamossa joukkue pelaa jälleen ensi viikon sunnuntaina, 19. marraskuuta, jolloin Kuusamossa vierailee LP-Vampula.

Ilmoita asiavirheestä