Kuusamon poliisi suorittaa parhaillaan esitutkintaa liittyen Ala-Kitkan Kivilahden suden ammuntaan.
Koska kyseessä on suurpeto ja tässä tilanteessa susi, on tänä päivänä linjattu sellainen käytäntö, että lähdetään liikkeelle raskaimmasta eli törkeästä metsästysrikoksesta, rikoskomisario Risto Määttä kertoo.
– Ei tässä ole vielä missään nimessä ole syytteitä nostettu tai tuomioita annettu eikä asiaa olla välttämättä viemässä käräjille. Selvitämme asiaa ja onko kysymyksessä mahdollisesti vastuuvapaustilanne, kun susi ahdisti koiraa ja tilanne oli myös ihmiselle uhkaava.
Esitutkintaan arvioidaan menevän ehkä muutamia viikkoja. Sen jälkeen tutkinnanjohtajana toimiva Määttä keskustelee asiasta syyttäjän kanssa, meneekö asia syyteharkintaan.
Susi kävi Kivilahdessa metsästyskoiran kimppuun viime vuoden lopulla, perjantaina 29. päivänä joulukuuta. Mies koki tilanteen uhkaavaksi ja päätti ampua varoituslaukauksen suden viereen. Susi pakeni paikalta ja jäljistä päätellen eläin oli loukkaantunut.
Suden paikantamista jatkettiin poliisin ja rajavartioston sekä Kuusamon riistanhoitoyhdistyksen suurriistavirka-avun turvin. Poliisi teki lopettamispäätöksen, koska kyseessä oli loukkaantunut peto.
Jo aiemmin, marraskuun loppupuolella Kivilahdessa koira joutui suden tappamaksi.