Show Must Go On-musikaalin tähti Dimitri Keiski korostaa Queenin kappaleiden syvällistä sanomaa. Keiski nähdään musikaalin pääsosassa Kuusamotalossa lauantaina 24.11., kun yli satatuhatta katsojaa saanut Queen-musikaali vierailee Kuusamossa.
Queenin musiikkiin ja tarinaan perustuvassa musikaalissa käydään läpi Freddi Mercuryn elämänvaiheet.
Toivon, että Freddie Mercurysta muistettaisiin jatkossa musiikin lisäksi myös se, millainen hän oli ihmisenä, sanoo Dimitri Keiski.
– Jos sen ymmärtää, kappaleet saavat aivan uuden merkityksen. Laulut eivät ole vain rokkibiisejä, vaan niissä on todella syvällinen sanoma.
Musikaali on kunnianosoitus karismaattiselle laulajalle.
Freddietä esittävä Keiski voitti Ruotsin suurimman, Swedish True Talent laulukilpailun, nimenomaan Queen-tulkinnoillaan vuonna 2011.
– Olen kuunnellut Queenin musiikkia lapsesta asti. Onkin kunnia päästä tulkitsemaan juuri Freddien biisejä lavalle. Freddie Mercury on samaan aikaan sekä yksi maailman parhaista laulajista että ihmisenä mahtava persoona.
Musikaalissa kuullaan Queenin suurimmat hitit kuten, I Want It All, Break free, Miracle, One Vison, Bohemian Rhapsody, We Are The Champions, Show Must Go On, Under Pressure ja paljon muita.