Eläkeliiton Taivalkosken yhdistyksen perinteistä Isänpäiväjuhlaa vietettiin Taivalkosken Seurakuntatalolla. Olimme saaneet Juhlaesiintyjiksi Tenavatuvan iloisen joukon tulevia tenavatähtiä ohjaajineen. He esittivät meille useita ajankohtaan ja tilaisuuteen sopivia lauluja.
Mikä on sen mieluisampaa eläkeläiselle kuin nähdä ja kuulla lasten esiintymistä ja meille Isille, Papoille, Vaareille sekä Ukeille se tuntui vieläkin paremmalta. Kiitoksemme teille lapset sekä ohjaajat !
Esiintymisten päätteeksi nautimme mainioiden kokkiemme loihtimasta suussa sulavasta täytekakusta kahvin kera. Kiitoksemme myös kokeille ja kahvin keittäjille !
Juhlan jälkeen jatkoimme Syyskokousta joka keskeytettiin pariviikkoa sitten löytääksemme uuden puheenjohtajan yhdistyksellemme. Jatkoaika toikin toivotun tuloksen ja uusi puheenjohtaja saatiin valittua nopeasti ilman ”vastaväitteitä” vaikka joku huomauttikin että kokouksen puheenjohtaja ei antanut miettimisaikaa kun jo nuija heilahti esityksen päätökseksi. Eläkeliiton Taivalkosken yhdistyksen puheenjohtajaksi vuodelle 2017 valittiin yksimielisellä päätöksellä Pekka Käsmä.
Myös Eläkeliiton Taivalkosken yhdistyksen hallitus vuodelle 2017 tuli sekin valittua ja siihen tulivat valituiksi; Sylvi Huovinen, Ritva Ihme, Esko Inget, Veikko Määttä, Aaro Koskela, Eine Pajulampi, Pertti Parkkila, Veikko Parviainen, Annikki Saarenpää, Eija Taivalkoski, Jouko Takanen, Anja Tyni