Pääkirjoitus

Elä­köi­ty­mi­sen ongelma näkyy lä­hi­vuo­si­na Koil­lis­maal­la

Puupuolelta on jäämässä eläkkeelle kymmeniä tekijöitä muutaman vuoden sisällä, joidenkin arvioiden mukaan jopa lähes sata ammattilaista.
Puupuolelta on jäämässä eläkkeelle kymmeniä tekijöitä muutaman vuoden sisällä, joidenkin arvioiden mukaan jopa lähes sata ammattilaista.
Kuva: Vesa Tyni

Puuteollisuuden työvoiman riittävyys ja uusien työntekijöiden kouluttaminen puualalta eläkkeelle siirtyvien tilalle nousi esille hiljattain Kuusamossa järjestetyssä kauppakamarin paneelikeskustelussa. Puupuolelta on jäämässä eläkkeelle kymmeniä tekijöitä muutaman vuoden sisällä, joidenkin arvioiden mukaan jopa lähes sata ammattilaista.

Huoli työvoiman riittävyydestä ei ole aiheeton, kun alalla työskentelevien eläköityminen alkaa kiihtyä lähivuosina. Mutta työntekijöiden eläköityminen ei ole yksistään puunjalostusteollisuuden agendalla, vaan suuriin ikäluokkiin kuuluvien työntekijöiden eläkkeelle siirtyminen tulee ajankohtaiseksi kaikilla aloilla. Mistä työntekijät eläkkeelle siirtyvien tilalle niin puuteollisuudessa kuin kuntasektorilla? Siinäpä tuhannen taalan kysymys.

Elinkeinoelämän työvoimatarpeet voivat muuttua nopeastikin, mutta eläköityminen ei tule tietämättä, vaan siihen on mahdollista varautua vuosia aikaisemmin niin yrityksissä kuin julkisellakin sektorilla.

Aikuiskoulutus saattaa olla varteenotettava vaihtoehto juuri puunjalostusteollisuuden koulutustarpeisiin, sillä keskiasteen koulutusväylän reivaaminen ei ole aivan yksinkertaista. Se ei ole välttämättä myöskään kovin nopea reagoimaan alan kuin alan suhdanteisiin, vaikka ammatillisen koulutuksen luonnollisesti tulee palvella oman alueensa elinkeinoelämän tarpeita. Tästä Kuusamossa on hyvänä esimerkkinä toisen asteen ammatillinen koulutus hotelli- ja ravintolapuolen kouluttajana matkailuelinkeinon tarpeisiin.

Ainakin yhytä suuri ongelma työntekijöiden eläköitymisessä tulee lähivuosina olemaan kunnissa, sillä Koillismaalla kuntien työntekijät eläköityvät lähivuosikymmeninä valtakunnallista keskiarvoa suuremmissa määrin.

Vuoteen 2020 mennessä yli kolmasosa ja vuoteen 2025 mennessä noin puolet kunta-alan työntekijöistä siirtyy eläkkeelle. Vastaavat luvut Koillismaalla ovat 41 ja 58 prosenttia. Vuoteen 2030 mennessä Lapin, Kainuun ja Koillismaan kuntatyöntekijöistä yli 70 prosenttia siirtyy eläkkeelle.

Tosiasia joka tapauksessa on, että työmarkkinoilta poistuu enemmän ihmisiä kuin sinne tulee. Kunnille eläköityminen on erityisen suuri haaste alan työvoimavaltaisuuden vuoksi. Poliittisesti ratkaisu voisi olla helppo palkkaamalla eläkkeelle lähtevien tilalle uudet, mutta onko kunnilla siihen varaa?