Hallitus päätti budjettiriihessä torstaina, että Suomeen perustetaan 10 miljoonan euron audiovisuaalisten tuotantojen tuotantokannustin. Asiaa on erityisesti Pohjois-Suomessa hamuttu pitkään.
Kannustimen tarkoituksena on nostaa Suomen kilpailukykyä sekä kotimaisten että kansainvälisten tuotantojen toteuttamispaikkana. Vastaavanlainen järjestelmä on ollut jo käytössä useissa muissa maissa.
Myös Koillismaalla on menossa hanke , jossa aluetta markkinoidaan kotimaisille ja kansainvälisille audiovisuaalisille tuotannoille. Alueesta kiinnostuneita tuotantoja avustetaan löytämään sopivat kuvauspaikat ja yhteistyökumppanit.
Tarkoituksena on saada alueelle näkyvyyttä ja sitä kautta lisää matkailijoita.
Pohjois-Suomen kansanedustajat ilakoivat tuoreeltaan av-kannustimen johdosta kuten myös asiaa lobanneet muut vaikuttajat.
– Meidän ääni kuului. AV-kannustinjärjestelmä on vastaus pohjoisen toiveeseen, twiittasi keskustan Ulla Parviainen.
Myös enontekiöläiselle Mikko Kärnälle (kesk.) av-kannustin on ollut keskeinen asia.
– Kun isot tuotannot saapuvat kuvaamaan Lappiin, työllistävät ne alueella kaikkia yrityksiä pitopalveluista kuljetusyrityksiin. Samalla luodaan Suomelle huikeaa maabrändiä ja markkinoidaan matkailua. Hunaja valuu pohjoiseen, Kärnä paalutti Demokraatti -lehdessä.