Kuusamoon ja Koillismaalle luvataan selvästi tavanomaista lämpimämpää vappua.
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Pauliina Kuokka ennustaa, että lämpötila voi viikonloppuna vappuaattona ja vapunpäivänä nousta jopa 15 asteeseen.
– Jos menee 15 asteeseen, se on siellä pohjoisessa selvästi tavanomaista lämpimämpää. Tähän aikaan normaalisti viiden vuorokauden keskilämpötilat ovat olleet 5-6 astetta. Jonkun verran epävarmuuksia vielä on, mutta tämänhetkisen ennusteen mukaan näyttää siltä, että kovin suuria sateita ei pitäisi tulla. Pientä riskiä kuuroille on, mutta enimmäkseen on poutaista ja lämmintä ilmamassaa liikkeellä siellä.
Sekä lauantain että sunnuntain lämpötilaan voi vielä vaikuttaa pilvisyys jonkin verran.
Ilmatieteen laitoksen vuodesta 1959 asti keräämien tilastojen mukaan lämpimin vappu Kuusamossa on ollut lentokentän mittauspisteellä vuonna 2008. Elohopea kipusi tuolloin 15,4 asteeseen vappuaattona, mutta laski vapunpäiväksi 11,8 asteeseen.
Vappuaaton lämpöennätys on vuodelta 1993, jolloin mitattiin 14,6 astetta.
Vapun keskilämpötila on Kuusamossa 1,2 astetta. Vuorokauden ylimpien lämpötilojen keskiarvo puolestaan on 5,4 astetta.
Ilmatieteen laitoksen sääpalvelu lupaa torstaista alkaen koko loppuviikolle lämmintä ja aurinkoista säätä. Päivän korkeimmaksi lämpötilaksi ennusteet lupaavat 13-14 astetta ja sateen todennäköisyyskin on viikonloppuna alle 10 prosenttia.
Kilpaileva sääpalvelu Foreca on ennusteessaan maltillisempi. Sen tiistaina antaman ennusteen mukaan loppuviikon lämpimimmät päivät ovat perjantai ja lauantai, jolloin olisi 11 astetta lämmintä. Vapuksi Foreca lupaa kymmentä astetta ja puolipilvistä päivää.
Ennusteiden mukaan lämmin ja aurinkoinen sää jatkuu vielä ensi viikkoon.