Enni Ru­ka­jär­ven mi­ta­li­kah­ve­ja juodaan tors­tai­na

Enni Rukajärven olympiahopeajuhlia vietetään Kuusamossa torstaina.
Enni Rukajärven olympiahopeajuhlia vietetään Kuusamossa torstaina.
Kuva: Mikko Halvari

Enni Rukajärven olympiahopeaa juhlitaan Kuusamossa torstaina. Juhlapäivän aluksi Rukajärvi käy tapaamassa koululaisia Rukan koululla sekä kolmella keskustan koululla. Iltapäivästä Rukajärven mitalikahveja juodaan useissa eri yrityksissä Kuusamon keskustassa. Kuusamon kaupunki on varautunut 3000 kakkupalalla mitalikahveihin, jotka tarjotaan ateriapalvelun asiakasyksiköiden asiakkaille. Kansalaisjuhlan kunniaksi kaupunki järjestää juhlaliputuksen kaikissa yksiköissään.

Alkuillasta juhlat jatkuvat Rukalla, jossa kahvittelua on mahdollista jatkaa useassa eri paikassa. Varsinainen pääjuhla alkaa klo 17 näköalatorni Tykyn lavalla, jossa Rukajärveä muistetaan muun muassa kaupungin ja yhteistyökumppaneiden toimesta.

– Rukan koulun oppilaat koristelevat lavan juhlakuntoon. Tilaisuuden juontaa Rukajärven manageri Noora Vihervaara, Rukan kyläpäällikkö Tuukka Puijola kertoo.

Puijola odottaa suurta väkijoukkoa seuraamaan juhlallisuuksia.

– Tarkoista määristä on vaikea sanoa mitään, kun tällaisia mitalijuhlia ei ole järjestetty aiemmin. Täällä tunturissahan on jo valmiiksi tuhansia ihmisiä ja toivottavasti myös keskustan alueelta pääsee paljon ihmisiä paikalle, Puijola pohtii.

”Rukan koulun oppilaat koristelevat lavan juhlakuntoon.

KS Fakta

Juhlapäivän ohjelmaa

Enni Rukajärvi vierailee Rukan koululla ja kolmella keskustan koululla klo 9-13

Kaupunkikeskustan yritykset tarjoavat Ennin mitalikakkukahvit klo 13-15. Lounaspaikat tarjoavat kakkukahvit myös jälkiruokana lounaan yhteydessä.

Mitalikakkukahveissa ovat mukana ABC Kuusamo, Autogrilli Apollo,Bjarmia, Cafe Herkkusuu, Citymarket Kuusamo, Kahvila Konditoria Nina Mimosa, Kasvisravintola Karpalo, Kuusamon Tropiikki, Lounas- ja Pitopalvelu Martai, M-Market Nilo, Nesteoil Kuusamo Wetteri Oy, Ravintola Talonpöytä ja Koillissanomat.

Alkuillasta juhlallisuudet jatkuvat Rukalla. Ennin vastaanotto kotitunturiin alkaa klo 17 näköalatorni Tykyn lavalla.

Rukalla kakkukahveja juodaan klo 17-19 Kauppakeskus Kumpareessa, Hanki-baarissa, S-market Rukassa sekä RukaTontussa. Pisteessä ja Rukahovissa on tarjolla mehua ja pullaa.

Ilmoita asiavirheestä