Kuusamon kouluissa tarjotaan ensi syksystä eteenpäin entistä harvemmin liharuokia. Uusien kouluruokasuositusten mukaan koululounaan pääruoalla pitäisi tarjota punaista lihaa jatkossa korkeintaan kahtena päivänä viikossa ja broileria ja kalaa molempia 1-2 kertaa viikossa. Makkaraa taas tulisi tarjota harvemmin kuin joka viikko.
Tällä hetkellä Kuusamon kouluissa syödään kuuden viikon kierrolla vaihtuvan ruokalistan mukaan. Kuudesta viikosta kolmeen mahtuu päivä, jolloin lounaaksi on makkaraa – pyttipannua, mummolan makkarakastiketta tai uunimakkaraa.
Myös punaista lihaa syödään vain hieman uusia suosituksia useammin.
– Viime syksystä alkaen on lisätty kasvisruokaa. Kuuden viikon listalla meillä on nyt kolme päivää, jolloin tarjolla on pelkästään kasvisruokaa. Lisäksi on kaksi puuropäivää, jolloin tarjolla on lisukkeena jotakin proteiinipitoista salaattia, Kuusamon ruokapalveluesimies Helena Kela selvittää.
– Joka päivähän meillä on tarjolla kasvisvaihtoehto, mutta viime syksystä alkaen on siis ollut myös sellaisia päiviä, ettei tarjolla ole ollut lainkaan lihavaihtoehtoa, hän tarkentaa.
Valtion ravitsemusneuvottelukunnan (VRN) viime kuun lopussa julkaisemien uusissa kouluruokasuosituksissa kannustetaan suosimaan suomalaisia elintarvikkeita. Suosituksen mukaan ruokavalinnoissa tulee huomioida ”kestävän kehityksen näkökulma” eli käytännössä suosia kotimaisia satokauden vihanneksia, juureksia ja palkokasveja, kotimaista viljaa tai viljalisäkettä riisin tilalla sekä kotimaisia järvikaloja.
Kuusamossakin pyritään valmistamaan koululounaat pitkälle kotimaisista, mahdollisuuksien mukaan jopa aivan oman pitäjän raaka-aineista. Kaupunginvaltuusto on mahduttanut ennen joulua hyväksymäänsä vuoden 2017 talousarvioon 100 000 euron potin nimenomaan paikallisen ruoan ostamista varten.
– Marjoja, kalamassaa sekä Pitkäsen Juustolan ja Kuusamon Juuston juustoja, palvelupäällikkö Riitta Wedman antaa esimerkkejä kouluilla tarjottavista paikallisista tuotteista.
Uusiin suosituksiin mahtuu oma lukunsa myös siitä, miten oppilaille pitäisi antaa mahdollisuus vaikuttaa kouluruokailuun. Oppilaiden kanssa suunnitellun, seuratun, arvioidun ja kehitetyn ruokailun toteuttaminen ”sitouttaa syömään ja oppimaan yhdessä.”
Kuusamossa oppilaat pääsevät vaikuttamaan kouluruokaan tällä hetkellä lähinnä jättämällä palautetta jokaisesta kouluruokalasta löytyvään palautelaatikkoon. Aivan uusi vaikuttamisen muoto ovat niin sanotut kouluruoka-agentit, joiden toimintaa viritellään parasta aikaa Nilon yläkoululla. Oppilaiden, opettajien ja ruokapalveluhenkilöstön jäsenet muodostavat yhdessä agenttitiimin, joka pyrkii luomaan kaikkien osapuolten mielestä onnistuneita kouluruokailukokemuksia.
Toki oppilaiden näkemyksiä huomioidaan koulusta riippuen eri tavoin jo nyt. Esimerkiksi Torangin koululla on järjestetty äänestys siitä, haluavatko oppilaat laskiaispullansa mansikka- vai suklaakermavaahdolla.
– Opettajat järjestivät luokissaan äänestyksen asiasta. Laskiaisena lapset sitten näkevät, kumpaa vaihtoehtoa he äänestivät enemmän, Torangin koulun keittiötä emännöivä palveluvastaava Sanna Karuranta kertoo.
Syödään ja opitaan
Syödään ja opitaan yhdessä -niminen uusi kouluruokasuositus julkaistiin 24.1.2017.
Se korvaa vuonna 2008 julkaistun suosituksen.
Sisältää suositukset kouluaterioiden ja välipalojen tarjoamisesta ja niiden ravitsemuslaadusta ruokalista-, ruoka- ja ravintoainekohtaisesti.
Korostaa kiireetöntä yhdessä syömistä ja koululaisten kasvattamista terveellisiin ruokailutottumuksiin.
Suosituksen on laatinut Valtion ravitsemusneuvottelukunta (VRN).
VRN julkaisemia suosituksia ovat myös mm. Terveyttä ruoasta – suomalaiset ravitsemussuositukset (2014) ja Syödään yhdessä – ruokasuositukset lapsiperheille (2016).