Epäillyn karhunpennun ampumisen rikostutkinta on edennyt kuulemisiin. Kainuun rajavartiosto aloitti rikostutkinnan Kuusamossa 2. syyskuuta ammutusta karhusta pari viikkoa sitten. Asiantuntijalausunnon perusteella Kuusamossa kaadetun karhun epäillään olleen alle yksivuotias karhunpentu.
Kuusamossa ammuttiin karhunmetsästyksen yhteydessä kyseisenä päivänä kaksi karhua, joista toinen Etelä- ja toinen Pohjois-Kuusamossa. Rajavartiosto on tietoinen Pohjois-Kuusamossa tehdyistä havainnoista, joiden mukaan aiemmin kesällä kahden pennun kanssa liikkunut naaraskarhu liikkuu nyt yhden pennun kanssa.
Rajavartiosto ei tiedota tutkinnasta sen tässä vaiheessa, eikä tutkinnallisista syistä ota edelleenkään kantaa siihen, missä karhu on kaadettu.
Kainuun rajavartiosto tutkii asiaa epäilynä törkeästä metsästysrikoksesta.