Fanit vas­taan­ot­ti­vat olym­pia­mi­ta­lis­tin

Slopestylen olympiamitalisti Enni Rukajärvi toivotettiin lämpimästi tervetulleeksi Kuusamoon.
Slopestylen olympiamitalisti Enni Rukajärvi toivotettiin lämpimästi tervetulleeksi Kuusamoon.
Kuva: Mikko Halvari

Olympiamitalisti Enni Rukajärvi saapui Kuusamoon tiistaina. Sotshin olympialaisissa lumilautailun slopestylen hopealle laskenutta urheilijaa odotti lentoasemalla iso fanijoukko, jotka innokkaina pyysivät nimikirjoituksia idoliltaan.

– En ihan tällaista vastaanottoa osannut odottaa, Rukajärvi myhäili.

Rukajärvi aikoo nyt viettää muutaman päivän Kuusamossa, jonka jälkeen hänellä on edessä piipahdus Helsinkiin. Rinteeseen Rukajärvi ei vielä pääse.

– Polvi ei ole vielä laskukunnossa. Ensi viikolla varmaan ratkeaa voinko lähteä US Openiin. Tällä hetkellä se näyttää aika epätodennäköiseltä, Rukajärvi viittasi ensi kuussa käytävään kilpailuun.

Olympiamitalistia on tarkoitus juhlia Kuusamossa ensi viikon torstaina. Rukajärvellä itsellään ei ollut suuria toiveita tulevan juhlan suhteen.

– Toivottavasti kaikille riittää kakkua.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä