Fes­ti­vaa­lin kuvat esillä syys­kuun - mukana esi­mer­kik­si Jaana Ko­ta­mäen luon­to­ku­via: "Se, mikä kohde on, ei ole niin tär­keää"

Kuusamotalolla on esillä runsas kattaus mykistäviä luontokuvia ja useita näyttelyitä. Näyttelyihin on vapaa pääsy.

Jaana Kotamäki: Värikavalkadi. Kaamosgalleriassa Kuusamo Nature Photo -tapahtuman päänäyttelynä on turkulaisen valokuvataiteilijan Jaana Kotamäen maalauksellisia valokuvia luonnosta. Konstantin Shatenev on useissa venäläisissä ja kansainvälisissä luontokuvakilpailuissa menestynyt kuvaaja. Konstantin Shatenev on tunnettu muun muassa karhukuvistaan. Hän esitelmöi kerhuista myös festivaaleilla.
Jaana Kotamäki: Värikavalkadi. Kaamosgalleriassa Kuusamo Nature Photo -tapahtuman päänäyttelynä on turkulaisen valokuvataiteilijan Jaana Kotamäen maalauksellisia valokuvia luonnosta.
Jaana Kotamäki: Värikavalkadi. Kaamosgalleriassa Kuusamo Nature Photo -tapahtuman päänäyttelynä on turkulaisen valokuvataiteilijan Jaana Kotamäen maalauksellisia valokuvia luonnosta.

Kuusamo Nature Photo -luontokuvafestivaalien näyttelyihin ehtii vielä tutustumaan Kuusamotalolla koko syyskuun ajan.

Kaamosgalleriassa Kuusamo Nature Photo -tapahtuman päänäyttelynä on turkulaisen valokuvataiteilijan Jaana Kotamäen maalauksellisia valokuvia luonnosta.

Kotamäen Luonnon siveltimellä -näyttelyn idea syntyi luonnon monimuotoisuuden, muotojen ja värien innoittamana.

Vastaväri ovat vahvasti esillä, kuten myös valon ja varjon, värien ja muotojen sekä liikkeen rytmit.

Maalauksellisuus on keskeistä teoksille, saaden ääriviivat ja muodot katoamaan kuviin.

Kuvat ovat syntyneet jo valmiiksi kamerassa, joka on toiminut ikään kuin taiteilijan siveltimenä.

Lähes 30 vuotta luontoa kuvannut Kotamäki on ammattivalokuvaaja, jolla on kimppastudio Turussa ja kämppä Kemiönsaaressa. Molemmat paikat ovat osa työtä.

Kotamäki kuvaa luontoa, muotokuvia, tekee yrityskuvauksia ja niin edelleen.

Ei ole genreä, jota en kuvaisi, nainen sanoo.

– Se, mikä kohde on, ei ole niin tärkeää. Visuaalinen ilme ratkaisee.

Kuusamotalon näyttelyihin on vapaa pääsy.

Kuusamotalossa on esillä myös useita muita näyttelyitä, kuten Kuusamo XXIV Nature Photo -valokuvakilpailun palkitut sekä Vuoden Luontokuvat 2018.

Syyskuun ajan pääsee tutustumaan myös Kuusamo-opiston valokuvalinjan opiskelijoiden sekä Kaamoskameran yhteisnäyttelyihin. Esillä on myös Pohjoisen Luontokuvaajat Polku ry:n sähköinen Vuosinäyttely 2019–2020.

Lue juttu kokonaisuudessaan näköislehdestä tai printistä.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä