Pääkirjoitus

Golf­kent­tä ra­ken­net­ta­va vii­meis­ten sää­dös­ten mukaan

Golfkenttäalue sijoittuu pääosin Pienen Petäjälammen eteläpuolelle Hepolammen ja Rapalammen alueen maastoon.
Golfkenttäalue sijoittuu pääosin Pienen Petäjälammen eteläpuolelle Hepolammen ja Rapalammen alueen maastoon.

Kuusamon Petäjäkankaalle suunnitellun golfkentän rakentaminen varmistui viime sunnuntaina pidetyssä Kuusamon Golf Oy:n yhtiökokouksessa.

Kentän rakentamiskustannukset ovat noin kolme miljoonaa euroa. Osa rahasta tulee nykyisiltä osakkeenomistajilta, osa kaupungilta ja osa Holiday Club Resorts Oy:ltä. Jäljelle jäävä osuus rahoitetaan osakeannilla, pankkilainalla ja Finnveran lainalla.

Kenttäasia on ollut esillä jo useamman vuoden ajan. Aikoinaan suunnitelmista valitettiin ja tämä siirsi kentän rakentamisaikataulua. Tämän jälkeen hankkeen pääosakkaiden välillä oli vielä joitakin epäselvyyksiä ja niistä neuvoteltiin ainakin vuoden ajan.

Nyt neuvottelut on kuitenkin saatu päätökseen ja itse kentän rakentamistyöt voivat alkaa. Tavoitteena on, että pääosa maastotöistä saataisiin tehtyä tulevan kesän aikana. Maasto Petäjäkankaalla on kuivaa kangasmaasto, mikä varmaan helpottaa työskentelyä. Pelikunnossa kenttä lienee kesällä 2013, jos mitään yllättävää ei tule matkan varrella.

Golfkentästä on odotettu yhtä tärkeätä Kuusamon keskusta-alueen matkailun vetovoimatekijää. Vaikka Suomessa on jo useita golfkenttiä, harrastuksen ei uskota laantuvan, päinvastoin harrastajamäärien arvioidaan kasvavan. Golfkentän sijoittuminen aivan Tropiikin tuntumaan tulee varmasti lisäämään hotellin kävijämäärää, mutta kävijöiden uskotaan käyttävän myös muita kaupungin palveluita ja piristävän alueen matkailua.

Kenttää suunniteltaessa on annettu tiettyjä lupauksia. Ne koskevat toisaalta golfkentän vaikutusta alapuolisiin vesiin ja pohjavesiin sekä toisaalta alueen muuta virkistyskäyttöä. Nämä lupaukset on pidettävä ja kenttä on tehtävä viimeisten määräysten mukaan.

Kun kenttää rakennetaan, se on tehtävä siten, että pohjavedelle ei aiheuteta vahinkoa. Aluehan on kuiva kangasmaata ja pohjaveden keräymäaluetta. Myös siinä vaiheessa, kun kenttä ja väylät ovat valmiit, tulee huolehtia pohjaveden säilymisestä puhtaana.

Golfkenttä tulee ikävä kyllä jonkin verran rajoittamaan kyseisen alueen virkistyskäyttöä verrattuna siihen, mitä se nykyisin on. Luvatut rullasuksireitit, ensilumen ladut ja valaistukset on hoidettava luvatulla tavalla. Alue tulee säilymään golfkentän myötäkin myös muuna tärkeänä kuntoilualueena.