Kuusamon Moottorikelkkailijoiden Aleksi Heikkala oli hyvässä vauhdissa Suomulla viikonloppuna kisatuissa moottorikelkkailun snowcrossin kauden avauskisoissa. Heikkala ajoi lauantaina Arctic Catillaan Pro Stock-luokassa päivän ensimmäisessä lähdössä neljänneksi ja oli toisessa lähdössä ykkönen vieden koko päivän voiton.
– Rata oli aika lyhyt, joten kierroksia tuli melko paljon. Mukava oli käydä ajamassa, Heikkala tuumaa.
Toisena kisapäivänä sunnuntaina Heikkala ei startannut sairastumisen vuoksi. Heikkalan tyttöystävä, Kuusamon Moottorikelkkailijoihin täksi kaudeksi siirtynyt Leena Hiltunen, ajoi lauantaina naisten luokassa sijat viisi ja kuusi ollen päivän yhteistuloksissa kuudes. Sunnuntaina Hiltunen ajoi yhteistuloksissa niin ikään kuudenneksi.
Kauppatieteitä kolmatta vuotta Oulussa opiskeleva Heikkala sanoi viime kauden menneen totutellessa uuteen menopeliin hänen vaihdettua tuolloin Arctic Catiin. Tältä kaudelta Heikkala odottaa jo menestystä.
– SM-sarjassa on tavoitteena päästä viiden joukkoon. MM-kisoihinkin olisi hieno päästä. Jos sinne kutsu käy, niin ne kisat on Ruotsin Älvsbynissä 1. huhtikuuta, Heikkala selvittää.
KS Fakta