Henkilöauto suistui jokeen Posiolla keskiviikkona iltapäivällä.
Onnettomuus tapahtui Etelä-Posiolla Anetjärven kylässä Väinämöntiellä, jossa auto oli suistunut keula edellä Aneenjokeen.
Lapin pelastuslaitoksen Posion yksikön mennessä onnettomuuspaikalle auto ei enää ollutkaan ohikulkijan ilmoittamassa paikassa.
– Kun pääsimme kohteeseen, siinä ei enää autoa ollutkaan. Jäljistä päätellen auto oli suistunut jokeen, ja se oli vedetty siitä ylös ja hinattu pois. Vettä sillä kohdalla oli noin puolimetriä, päivystävä pelastusviranomainen Jukka Mursu kertoo.
– Auton jokeen suistumisesta ilmoittaneen ohikulkevan mukaan autossa sisällä ei tuolloin ollut ketään. Myös autoa kuljettanut oli jo lähtenyt pois.
Auto oli myöhemmin, vähän ennen pelastuslaitoksen paikalle saapumista käyty vetämässä ylös ja hinattu pois.
– Meidän tehtäväksi jäi tarkistaa paikka, ettei siinä ollut ympärillä mitään, Mursu toteaa.
Mursun mukaan pelastuslaitos törmää harvoin eiliseen keskiviikon kaltaiseen tapaukseen.
Auton jokeen suistumisen syytä tutkii poliisi.