Herkkua puskee maan uu­me­nis­ta – mutta voit kuolla siihen ilman oikeaa kä­sit­te­lyä

Etsivä löytää jo korvasieniä Koillismaalta. Nämä korvasienet kasvoivat metsäautotien reunoilla Etelä-Kuusamossa.
Etsivä löytää jo korvasieniä Koillismaalta.
Etsivä löytää jo korvasieniä Koillismaalta.
Kuva: Aleksanteri Pikkarainen

Korvasieniä pukkaa jo maanpintaan Kuusamossa eteläisillä rinteillä ja aurinkoisilla paikoilla. Tavanomaiseen verrattuna ne ovat vajaan kuukauden etuajassa, sanoo sienineuvoja Outi Tervo.

– Tietysti nyt kun lumet sulivat vauhdilla, niin onhan tämä vähän aikaista. Yleensä se on siinä kesäkuun alussa. Kosteus ja lämpö ovat tärkeitä sienille.

Tervon mukaan korvasieniä kannattaa lähteä etsimään äestysalueilta, jossa maapohja on hiekkapitoinen, vähän karkeampi, eli ei savinen.

Hyviä paikkoja ovat hakkuuaukeat, joilta mäntymetsä on hakattu pari-kolme vuotta sitten.

– Etelän puolelta nyt voi katsella. Pohjoisrinteillähän voi vielä olla lunta.

Korvasieni on poikkeuksellinen elintarvike, jonka myynti sallitaan, vaikka käsittelemätön sieni sisältää luontaisesti gyromitriini-nimistä myrkkyä. Korkea gyromitriinimäärä aiheuttaa akuutin myrkytyksen.

Gyromitriini on hengenvaarallinen solumyrkky. Myrkytyksen oireita ovat pahoinvointi, huimaus ja päänsärky. Myrkky on kuitenkin vesiliukoista ja haihtuu herkästi. Korvasienten syömistä useina peräkkäisinä kertoina ei kuitenkaan suositella.

Tervo keittää korvasieniä kymmenen minuuttia kaksi kertaa. Myrkky haihtuu ilmaan, joten asunto pitää tuulettaa hyvin keittämisen ajan. Korvasieni on voimakkaan makuinen herkku, josta tehty kastike maistuu vaikkapa siian kanssa. Hän ei kerää niitä hirveän paljon, koska korvasienien käsittely on työlästä.

– Kerran sain korvasieniä niin paljon, että kotona induktioliesi lämpesi liikaa. Piti tulla yöllä toimistolle jatkamaan sitä käsittelyä, kun oma hella ei enää toiminut.

Korvasieniä käytetään keittoihin, muhennoksiin, leivontaan ja piirakoihin,

– Kastike on kanssa aika hyvä, sienimuhennoskastike perunoiden kanssa.

 

Mitä aikaisia kevään merkkejä olet havainnut? Kerro meille: toimitus@koillissanomat.fi

Korvasienimuhennos

Outi Tervon yksinkertainen resepti:

Paistinpannulle korvasieniä ja sipulia

Haudutetaan enin vesi pois

Voita ja vähän öljyä pannulle

Vehnäjauhoja suurusteeksi

Nesteeksi maitoa tai kermaa

Juustojakin voi sekaan laittaa, esim. koskenlaskija

Korvasienten käsittelyohjeet:

Korvasienet on keitettävä kahteen kertaan runsaassa vedessä (1 osa sieniä ja 3 osaa vettä) vähintään viisi minuuttia ja huuhdeltava hyvin molempien keittokertojen jälkeen runsaassa vedessä.

Korvasieniä voidaan säilöä kuivaamalla ne rapeiksi.

Kuivattuja korvasieniä on liotettava vähintään kaksi tuntia ennen käyttöä (100 g sieniä ja 2 l vettä).

Liotuksen jälkeen korvasienet keitetään kahteen kertaan kuten tuoreet korvasienet.

Korvasieniä kuivattaessa tai keitettäessä on tuuletettava hyvin.

Korvasienten liotus- ja keittovettä ei saa käyttää ruoanvalmistuksessa.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä