Kaverukset Tero Fabritius Pornaisista ja Janne Lantto Porvoosta nauttivat hernekeittoa ennen lintumetsälle lähtöä Posion torilla lauantaina.
– Syökäisemme tässä hernekeittoa, niin ei tarvitse heti metsässä alkaa tulistelemaan, miehet tuumasivat.
Miesten kanssa juttusilla olivat SPR:n Posion osaston puheenjohtaja Irja Lohilahti ja Nälkäpäivän keräyspäällikkö Saara Kasurinen.
SPR:n väki varasi hernekeittoa noin 120 litraa. Puoleenpäivään mennessä sitä oli myyty jo noin 70 litraa.
– Soppaa on ollut mahdollisuus ihmisillä ostaa myös mukaansa, Kasurinen kertoo.
– Koko ajan tässä on hiljalleen ihmisiä käynyt.
Posion osaston järjestämä Nälkäpäivä-lipaskeräys on tuottanut vuosittain noin 2000-2500 euroa.
– Keskimäärin keräys on tuottanut vuosittain noin 2000 euroa, Lohilahti sanoo.
– Osaston väen lisäksi koululaiset toimivat kerääjinä. Torstaina kerääjinä toimi 23 oppilasta. Yhteistyö sujuu todella hyvin.
Lohilahden mukaan yleisö yleisesti suhtautuu keräykseen myönteisesti.
– Joku aina kysyy keräyskohteista.
Keräyspäivänä ihmisiä muistutetaan siitä, että Suomessa asiat on ok ja ruokaa riittää. Mutta maailmalla on toisin kuin Suomessa ja ruoasta on pula monessa paikassa. Nälkää näkevien joukko on iso.