Vantaalaiset Emmi Lamberg ja Alisa Stålhammar jonottivat lautoineen Rukalla Maston hissiin maanantaina. He ovat olleet rinteessä joka päivä sen jälkeen, kun tulivat lauantaina.
13-vuotias Emmi on Rukalla kolmatta kertaa ja 11-vuotias Alisa toista kertaa. Ruka on molemmille mieluinen hiihtokeskus.
– Mukava, kun rinteet eivät ole liian vaikeita. Rinteet ovat ihan hyvässä kunnossa, välillä vähän jäässä, Emmi sanoi.
Lomaan mahtuu myös muuta hommaa kuin laskettelua.
– Tiistaina aiotaan mennä keilaamaan ja syömään, Emmi kertoi.
Rukakeskuksen liiketoimintajohtaja Matti Parviainen iloitsi vilkkaasti alkaneesta hiihtolomakaudesta.
– Porukkaa on kivasti, voi sanoa jopa, että pientä asiakasvilinää. Majoitustilastojen mukaan porukkaa on enemmän kuin viime vuonna ja hiihtolomien aikaan ihmiset menevät laduille ja rinteeseen.
Lue lisää paperilehdestä