– Emme me voi järjestää haukkukoetta siellä missä susia on, hirvikoirajaoksen koetoimitsija Ari Airisniemi kertoo.
Sadan jäsenen hirvikoirajaoksen toiminnassa ainakin parikymmentä vuotta ollut Airisniemi ei muista suden tappaneen koiraa Kuusamossa.
– Minun käsittääkseni tämä on ensimmäinen tapaus Kuusamossa, en ainakaan kahdenkymmenen vuoden aikana muista yhtään tapausta, Airisniemi sanoo.
Hän kertoo, että mahdollisesti näistäkin susista on ollut havainto pari viikkoa sitten, mutta usein susihavaintoja tehdään virheellisesti suurista hirvikoirista.
– Sanoin aina aiemmin, että katsokaahan, onko pantaa, mutta nykyisinhän saattaa susillakin olla, Airisniemi pohtii.
Poromiehet pyytävät parhaillaan yhtä sutta noin puolenkymmenen kilometrin päässä Kitkan eteläpuolella, jossa on ollut näköhavainto kahdesta sudesta Salmisen suunnassa. Myös toisella puolella Kuusamoa, Hossan paliskunnalla, on parhaillaan kahden suden pyyntilupa.
Poronhoitoalueella myönnetään toisinaan erityisiä lupia paliskunnille metsästää susia, jotka ovat tappaneet käytännössä ainakin kolmisen poroa.
Koillissanomien tietojen mukaan susi raateli koiran Kuusamossa viimeksi Hossassa, rajavyöhykkeellä, vuonna 2011. Koira ei kuitenkaan kuollut suden hyökkäykseen tuolloin.
Koiran kanssa vyöhykkeellä hirveä karkoittamassa ollut Jyri Heikkinen ehti juosta koiran karmivaksi kuvailtua huutoa kohti ajoissa. Susi pakeni Heikkistä ennen kuin oli ehtinyt tappaa hirvikoiran.
Etelämpänä, jo Suomussalmella ja erityisesti Karjalassa, sudet ovat olleet uhka hirvikoirille ja myös pihakoirille.
Torstaina koiransa sudelle menettäneen Kirsti Virkkulan tytär Sanna Virkkula peräänkuuluttaa tiedottamista susista, että koiria tiedettäisiin pitää sisällä susien liikkuessa alueella.
– Pitäisi vähän infota, Sanna Virkkula sanoo.