Pääkirjoitus
Kuusamon Taidetuki järjesti viime viikolla kulttuurikävelyn, jossa paikalliset asiantuntijat, kuten arkkitehti Seppo Koutaniemi ja Maija Alavuotunki kertoivat Kuusamon rakennetun ympäristön historiasta. Kulttuurikävelyllä oli selkeä tilaus, sillä siihen osallistui lähes 40 tiedonhaluista henkilöä.
Taidetuki ansaitsee ideastaan kiitoksen. Olisiko mahdollista, että vastaava kävely järjestettäisiin useamman kerran kesässä niin, että mahdollisuus osallistumiseen tuotaisiin esiin matkailijoille suunnatussa viestinnässä? Hyvien asiantuntijoiden esittelemänä rakennukset ja muistomerkit heräävät eroon aivan uudella tavalla.
Kuusamossa rakennettu ympäristö on nuorta, mihin on selkeä historiallinen selitys: Lapin sota jätti jälkeensä maan tasalle poltetun kirkonkylän. Sivukylissä vanhoja rakennuksia jäi jäljelle, mutta menneisyyden rakennusperintö on kovin ohut.
Porkkatörmän liepeillä sijaitseva Evakkotiemuistomerkki ja kaupungintalon edustan Raivaajapatsas ovat muistona ja muistutuksena näistä ajoista. Hyvä kertoja herättää muistomerkit, menneet rakennukset ja tapahtumat eloon.
Sotien jälkeiset historialliset kerrostumat ovat näkyvissä muun muassa vesitornista torille päin sijoittuvalla alueella, jossa on säilynyt paljon rintamamiestaloja. Uutta tämän päivän rakennuskantaa löytyy muun muassa Nilojokivarresta.
Vaikka näyttävät muinaisjäännökset puuttuvat, on historiaa Kuusamossa mahdollista tuoda nykyistä enemmän esiin. Karhuntassuun on suunnitteilla historiakeskus, jossa käytäisiin läpi historiallisia käännekohtia ihmisen tulosta jääkauden jälkeen aina tähän päivään saakka.
Historianharrastaja ilahtuu jo nyt kulkiessaan Kuusamojärven rantoja. Järven rantamaisemiin on pystytetty historiatauluja, jotka tiiviissä muodossa kertovat seudun historiaa ja mielenkiintoisia tarinoita. Ideaa kannattaisi jalostaa muuallekin Kuusamoon.