Huk­ka­put­ki saa graf­fi­te­ja ko­ris­teek­si – katso video

Hukkaputkeen taiteilijoiden ja nuorten tekemää taidetta

Teoksesta löytyy myös Rukalla ihastuneita nuoria ja heidän viestejään. Seinään päätettiin jättää suuri PINE-graffiti, ja ottaa se osaksi teosta. Yksi hahmoista ponnistaa graffitin päälle, ja sen seuraksi tehdään graffitilla istuvia hahmoja. Toinen tanssivista hahmoista näyttää oman näkökulmasta toisen kertomaan tarinaan. OSAO:n opiskelijat kirjoittavat huolellisesti aiemmin suunniteltuja tekstejä.
Teoksesta löytyy myös Rukalla ihastuneita nuoria ja heidän viestejään.
Teoksesta löytyy myös Rukalla ihastuneita nuoria ja heidän viestejään.
Kuva: Mikko halvari

Rukan hukkaputken koristukseksi maalausteos ihmisistä viesteineen.

Antti Kairakari ja Antti Kaarlela ovat suunnitelleet liukuporrastunneliin ja alikulkutunneliin tulevan taideteoksen. Sen toteuttavat OSAOn Haukiputaan opiskelijat ja Rukan koululaiset.

– Kaikki mitä tässä ulkotunnelissa on, on kaikki jotain viestejä Rukalta, osa fiktiivisiä, osa todellisia: esimerkiksi Charlotte Kallan facebook-päivitys Nordic Openingista otettiin häntä kuvaavaan hahmoon. Enni Rukajärveltäkin saadaan teksti. Haluttiin mahdollisimman paljon eri kieliä, jotta tulisi moniääninen ryhmä ihmisiä, Kaarlela kertoo.

Seiniltä löytyy eri värein ja käsialoin ainakin suomea, englantia, venäjää, saksaa, italiaa, saamea, ruotsia, ranskaa ja hymiöitä.

Ihmishahmot on tehty heijastamalla seiniin tekijöiden varjoja, joista ääriviivat on piirretty. Rullaporrastunneliin eli varsinaiseen hukkaputkeen taiteilijat maalaavat kaksi isompaa, kuuden ja kahdeksan metrin hahmoa.

– Ne ovat molemmat itsenäisiä novelleja, jotka sijoittuvat Rukalle, Kaarlela kertoo.

Katso video ja lue lisää keskiviikon Koillissanomista!

”Haluamme osallistaa nuoria Rukan kehitykseen.

KS Fakta

Ilmoita asiavirheestä