Monipuolisesti toimivan Eläkeliiton Posion yhdistyksen toiminta jatkuu vilkkaana tänäkin vuonna. Yhdistyksen toiminta tunnetaan ehkä parhaiten kaikelle kansalle iloa jakavasta Hymyhuulet -ryhmästä.
Jäsenmäärältään Posion suurimmassa yhdistyksessä tällä hetkellä on 385 jäsentä.
Yhdistyksen hallituksen tämän vuoden ensimmäisessä kokouksessa arvioitiin yhdistyksen mennyttä toimintaa ja suunnattiin katsetta tulevaan Eläkeliiton antamien ohjeiden mukaan.
Eläkeliiton ohjeiden mukaan sen alaisten yhdistyksien tulee arvioida vuosittain toimintaansa ja tehdä sen pohjalta kehittämissuunnitelma.
– Yhdistyksemme toimintasuunnitelman tavoitteet ovat toteutuneet hyvin. Toimintamme on kiinnostanut myös ulkopuolisia. Olemme onnistuneet uusien jäsenten sekä luottamushenkilöiden hankinnassa. Toimintamme on ollut monipuolista. Uudistumistakin on tapahtunut. Yhdistyksen toimintaa olemme vieneet eteenpäin hyvässä ja kunnioittavassa hengessä, Eläkeliiton Posion yhdistyksen puheenjohtaja Pirkko Mäkelä luettelee tiedotteessaan toiminnan onnistumista.
– Jäsenet ovat osallistuneet ahkerasti kerhoihin, kirpputoritoimintaan, retkille, kokouksiin, koulutuksiin, auttavaan vapaaehtoistoimintaan, sekä tapahtumiin ja juhliin sekä niiden järjestelyihin, Mäkelä kiittelee.
– Kerhot ovat tälle vuodelle jo käynnistyneet. Uusina kerhoina aloittivat Boccia ja Tuppikerho. Boccia-pallopeliä ohjaavat Tauno Raistakka ja Asko Revonmäki sekä Tuppi -korttipelikerhoa puolestaan Samuli Luksua ja Timo Säkkinen.
– Asahi-terveysliikunta, karaoke, nettineuvonta ja Ilmaisuryhmä Hymyhuulet jatkavat entiseen tapaan toimintaansa.
– Tämän vuoden ohjelmassa on muun muassa perinteiset Wanhan Ajan Iltamat 6. lokakuuta. Lisäksi järjestämme Posiolla tapahtuman, johon kutsumme lähialueelta neljä Eläkeliittoon kuuluvaa yhdistystä. Luvassa on myös ainakin sokko-, teatteri- ja, karaokeretket sekä retki Kuusamoon. Lisäksi eläkeläisten kirkkopyhä on syyskuussa ja perinteinen puurojuhla joulukuussa, Mäkelä luettelee.
Yhdistystä johtavan Pirkko Mäkelän lisäksi johtotehtäviin hallitus valitsi varapuheenjohtajaksi Timo Säkkisen, sihteeriksi ja jäsenasioiden hoitajaksi Terttu Luksuan ja rahastonhoitajaksi Marketta Kostamon.
Lisäksi liikuntavastaaviksi valittiin Pentti Määttä ja Asko Revonmäki, vapaaehtoistoiminnan vastaavaksi Raili Ruokamo, ravintolavastaaviksi Pirjo Lehtiniemi, Raili Ruokamo, Elvi Mäntyjärvi ja Aino Pyrrö. Työvaliokuntaan kuuluvat Timo Säkkinen, Terttu Luksua, Marketta Kostamo, Olavi Petäjäjärvi ja Pirkko Mäkelä. Huvitoimikuntaan valittiin Tellervo Salmela, Elvi Mäntyjärvi, Anse Määttä, Asko Revonmäki ja Pirkko Mäkelä. Yhdistyksen puheenjohtaja toimii myös matkavastaavana, tiedottajana, kotisivujen ja Facebookin päivittäjänä, vanhusneuvostossa ja hoitaa koulutusasioita.