Ennätyslämmin kesä kasvatti Koillismaallakin hyvät peruna- ja rehusadot. Osa perunan kotitarveviljelijöistä on jo nostanut perunansa, osalla ne ovat vielä maassa.
Kuusamon maaseutuasiamies Jouni Määttä sanoo itse niittäneensä perunanvarret pois kolmisen viikkoa sitten, etteivät perunat enää kasvaisi.
– Mukuloilla on jo kokoa ja ettei tulisi pöljän maine. Perunan kotitarveviljelijöille tämä on ollut loistava kesä. Rutosta ei ole kukaan puhunut mitään eikä hallojakaan ole ollut.
Sääennustuksissa on luvattu vielä lämmintä säätä ja Määtän mukaan perunoita voi vielä hyvin pitää maassa. Jos ne nostaa nyt, voi tulla kellariongelmia. Kun varret katkaisee, peruna rupeaa kasvattamaan kuorta.
Tuorerehua on tullut myös hyvin, kun on ollut lämmintä. Jotkut niittelevät vielä odelmikkoa kolmannen kerran. Ehkä ensimmäinen sato jäi joillakin vähän harvaksi, mutta joilla on kosteat pellot, saivat huippusadon.
Lue lisää paperilehdestämme