Nissanin tehtaalla on kerätty jo pitkään hiljaista tietoa huippusuositun katumaasturin suunnittelusta.
Ehkä juuri siksi syksyllä kauppoihin tullut uusi Nissan Qashqai ei lähde muuttamaan liikaa hyväksi havaittua hittireseptiä.
Mutta silti, eteenpäin on menty. Huomattavin muutos on aiempia versioita hiljaisempi hytti.
Sisätilaan kantautuvat desibelit eivät häiritse edes tuoreilla nastarenkailla ajettaessa.
Qashqain ulkonäkö ei koskaan ollut mikään kannanotto suuntaan tai toiseen. Hieman uusittu keulan ilme ei muuta asiaa, vaan lähinnä päivittää ulkonäköä. Neutraalihko katumaasturi kelpaa monille ja autoa näkee sekä nuorilla perheillä että varttuneemmalla väellä.
Qashqailla voi kuvitella ajelevansa mökkitien perille saakka näillä alkutalven keleilläkin, mutta yhtä hyvin sen voi pyöritellä parkkiin autohallissa. Sekin täytyy taas todeta, että henkilöautoa parempi näkyvyys on aina tervetullutta.
N-Connecta -varustelutasoon kuuluu jo näppärä 360 asteen näkymän antava kamerajärjestelmä. Se auttaa paitsi peruutuksissa, mutta näyttää myös tarvittaessa ajokuvaa eteenpäin liikuttaessa.
Seitsemästä varustelutasosta kolmanneksi matalin on sekin ihan kelpo paketti. Mukana on mm. kaistavahti, tutkat pysäköintiin, peräänajovaroitin ja navigointi.
Start-stop -järjestelmä toimii mukavasti, eikä aiheuta viiveitä liikennevaloissa.
Tilavuus on ollut mallin valtti, eikä tiloja ole muuteltu muuttamisen ilosta. Tavaratila on helppo mukauttaa suuremmaksi, taakse mahtuu teiniä sekä tenavaistuinta ja säilytystilaakin on hytissä mukavasti.
Koeajoauton 1,2 litrainen bensaturboautomaatti on vääntävämpi kuin äkkiseltään uskoisi. Siis eihän noilla spekseillä alakierrosvääntö voi olla kovin vahvaa, mutta 190 newtonia on silti hyvä lukema. Koneesta lähtee 115 hevosvoimaa, mutta X-Tronic -automaattivaihteisto selviää hyvin näidenkin tehojen kanssa.
Tarjolla on tietysti myös väkevämpiä moottoriversioita.