Ikään­ty­vä Kuusamo kutsuu

Ilta venetsialaisissa, mutta varsinkin juhlaa edeltäneet viikot, ilahduttivat Helmi Ahokasta. Päähineiden ja koristeiden askarteleminen hyvässä seurassa toi Ahokkaan Porkkapirtille lähes joka päivä. Vasemmalla hankkeen työntekijä Erja Paakkari.
Ilta venetsialaisissa, mutta varsinkin juhlaa edeltäneet viikot, ilahduttivat Helmi Ahokasta. Päähineiden ja koristeiden askarteleminen hyvässä seurassa toi Ahokkaan Porkkapirtille lähes joka päivä. Vasemmalla hankkeen työntekijä Erja Paakkari.
Kuva: Riina Puurunen

Kuusamoon etsitään mallia, jossa yli 65-vuotias kuntalainen on voimavara, ei taakka. Eläkkeelle siirtynyt osaaminen ja seniorikuntalaisten halu tehdä jotain tarvitaan tukemaan vääjäämättä kasvaa ikäihmisten joukkoa.

Uusi hanke etsii Kuusamoon omaa mallia, jolla vapaaehtoistyöstä tehdään palkitsevampaa.

Väestön ikääntyminen ei ole pelkästään haaste, vaan siihen liittyy myös mahdollisuuksia, sanoo hanketyöntekijä Erja Paakkari.

– Ikääntyvien kuusamolaisten joukossa on monen alan huippuosaajia, aktiivisia kuluttajia ja toimijoita. Tämän joukon mahdollisuudet ja voimavarat kuusamolaisen ikääntyvän väestön hyvinvoinnin lisäämiseen kannattaa hyödyntää.

”Vanhassa vara parempi” on uusi hanke. Se jatkaa sitä työtä, jonka muutama vuosi sitten toteutettu ikäihmisten kotona asumista ja hyvinvointia edistänyt hanke aloitti. Tuon hankkeen tuloksena syntyivät muun muassa korttelikerhot ja kuntoavustajavalmennus.

Hanke valmensi 40 kuntoavustajaa. Huhtikuussa alkaneen hankkeen valmennuksessa on ollut jo 11 avustajaa, ja seuraava valmennus on alkamassa.

Tähän saakka kuntoavustajat ovat olleet pääsääntöisesti kunnan yksiköihin työllistettyjä tai erilaisissa aktivointiohjelmissa olevia ihmisiä. Nyt kuntoavustajavalmennusta tullaan tarjoamaan vapaaehtoispuolelle, sanoo Erja Paakkari.

– Suunnitteilla on myös muita koulutuksia, joilla luodaan uusia vapaaehtoistyön muotoja. Tarkoitus on tavoittaa ne, jotka ovat päässeet eläkkeelle, ehtineet jo nauttia vapaudesta ja kaipaavat nyt mielekästä tekemistä.

Kokemukset kuntoavustajista ovat vain hyviä, sanoo vanhustyönjohtaja Satu Kangas.

– Kuusamolainen malli syntyi, kun huomattiin miten paljon on pitkäaikaistyöttömiä, jotka kaipaavat tekemistä ja ikäihmisiä, jotka saavat hoidon, mutta joilta puuttuu avustava kaveri esimerkiksi asiointiin tai ulkoiluun.

Kangas muistuttaa, että hanke ei tuota lakisääteistä hoivaa vaan tekee ennaltaehkäisevää työtä.

– Hanke etsii keinoja myöhästyttää raskaampien palvelujen piiriin tulemista, eli ylläpitää laadukasta, mielekästä ja turvallista arkea kotona.

Yli 75-vuotiaiden kotona asumisen tavoite on Kuusamossa korkealla. Kotona asuu 91,6 prosenttia yli 75-vuotiaista, eli valtakunnallinen tavoite on saavutettu, mutta Kuusamossa tavoite on hilattu 93 prosenttiin.

Uusi hanke esittäytyi Porkkapirtillä keskiviikkona järjestämällä loppukesän pihajuhlan eli venetsialaiset. Vaikka avaus on täällä, hanke toimii koko Kuusamossa, sanoo Kangas.

– Esimerkiksi venetsialaisia voidaan viettää vuoden kuluttua jollakin kylällä.

Porkkapirtti on luonteva ikäihmisten toiminnan ja asumisen keskus. Kangas sanoo, että Porkkatörmä on periaatteessa juuri sellainen seniorikortteli, joita maailmalla rakennetaan ja visioidaan.

– Porkkatörmä on ikäihmisten paikka jo paljon ennen palveluasumisen tarvetta. Ja vaikka täällä olisi niin sanotusti viimeisessä paikassa, voihan sitä silti olla hauskaa.

Porkkapirtiltä löytyy myös Vanhassa vara parempi -hankkeen Erja Paakkari, joka tarjoaa kahvit ja ottaa vastaan ideoita ja toiveita.

– Tällä hetkellä suunnittelemme Syli-hankkeen kanssa viikoittaista tapaamista, jossa tehdään yhdessä, lapsille ja ikäihmisille.

Ennen koululaiset kävivät laulamassa mummuille ja papat esittelemässä perinnetöitä koululaisille. Nyt pyritään siihen, että lapset ja ikäihmiset pääsevät tekemään yhdessä vaikka lumiukkoja.

” Ja vaikka täällä olisi jo niin sanotusti viimeisessä paikassa, voihan sitä silti olla hauskaa.
”Tarkoitus on tavoittaa ne, jotka ovat päässeet eläkkeelle, ehtineet jo nauttia vapaudesta ja kaipaavat nyt mielekästä tekemistä.

Kaikille 65 vuotta täyttäneille

”Vanhassa vara parempi” on 3-vuotinen hanke Kuusamossa.

Kääntää ikääntymisen taakasta voimavaraksi.

Kohderyhmänä kaikki 65 vuotta täyttäneet kuusamolaiset sekä alueen seniori-ikäiset kausiasukkaat.

Tukee ikäihmisten omia pyrkimyksiä kohti parempaa hyvinvointia ja terveyttä.

Luo ikäihmisille uusia tapoja ja mahdollisuuksia osallistua.

Vahvistaa mm. vapaaehtoistoimintaa, yhteisöllisyyttä ja ikäihmisten, yritysten ja kunnan välistä yhteistyötä.

Mm. korttelikerhot, kuntoavustaja-valmennusta, pieniä ja isoja tapahtumia.

Hanketta rahoittaa Koillismaan Leader ry.

Hanketyöntekijä Erja Paakkari löytyy Porkkapirtiltä.

moksitaan.fi
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä