Posion urheilukentän juoksuratojen ja suorituspaikkojen novotan-päällysteet on uusittu tänä kesänä. Lisäksi katsomon puurakenteet ja istuinpenkit korjattiin.
Peruskorjatulla urheilukentällä kelpaakin harrastaa yleisurheilua. Uusittu kenttä saakin kiitosta käyttäjiltä.
Posiolaisten nuorten lisäksi kentällä järjestettävät urheilukilpailut kokoavat yleisurheilun harrastajia uusitulle kentälle ympäri Lappia.
Lisäksi urheilukenttää käyttävät myös Posiolla vapaa-ajan asunnoillaan lomaa viettävät perheet. Eilen keskiviikkona viimeistä lomapäiväänsä Posion mökillä viettäneen Lintulan perheen isä Sami Lintula oli lapsiensa Veeran, Aten ja Oonan kanssa hyppäämässä pituutta ja korkeutta.
– Hieno urheilukenttä tämä on. Kävimme myös viime kesänä täällä urheilemassa. Hyppäämme pituutta ja korkeutta sekä lapset tykkäävät myös juosta kilpaa radalla, Sami Lintula kertoo.
Rovaniemeläislähtöinen Sami Lintula asuu perheineen Turengissa Hämeenlinnan kupeessa. Mökkitontin he ostivat viime vuonna Kitkajärveltä Posiolta, johon he ovat rakentaneet kesäpaikan.
– Mökki on vielä hieman keskeneräinen, mutta kyllä siinä jo asumaan pystyy. Olemme olleet nyt kaksi viikkoa mökillämme. Tänään keskiviikkona vietämme viimeistä lomapäivää liikunnallissa merkeissä urheilemalla täällä Posion urheilukentällä. Torstaina palaamme kotia Turenkiin, Sami kertoo.
– Meillä ei kotona aivan lähellä olekaan näin hienoa urheilukenttää. Lähin on Hämeenlinnan keskuskenttä, josssa on samanlainen päällyste juoksuradoilla ja suorituspaikoilla kuin täällä Posiollakin, 11-vuotias Veera Lintula kertoo.
– Kiva täällä on urheilla hienolla kentällä, Veera toteaa.