Kuntien maakunnille siirrettävät työntekijät on tarkoitus ottaa töihin vanhoina työntekijöinä. Mikäli tehtävät säilyvät samana, myös palkat säilyisivät samana. Lisäksi yhdenvertaisuus vaatii sitä, että palkkoja tulee harmonisoida niin, että samasta työstä maksetaan sama palkka, mikä ei tällä hetkellä eri kunnissa samaa työtä tehtäessä aina toteudu.
Maakuntien valmistelussa onkin nyt huoli siitä, että kuntien työntekijöiden palkkoja nostetaan esimerkiksi maakuntiin siirrettäviksi ajateltujen työntekijöiden pään kääntämiseksi.
– Palkkaharmonisointi voi tulla kalliiksikin, arvio liikkuu nyt noin 70-700 miljoonan euron tasossa. Kuntien ei olisi nyt hyvä nostaa palkkoja, maakuntajohtaja Pauli Harju kertoo terveisenä kuntiin.
Maakunnille siirtyvä työntekijämäärä on niin suuri, että maakunta käynnistää väen vähentämiseen tähtäävät yhteistoimintaneuvottelut jo alkuunsa, Harju kertoo.
Myös työtehtäviä joudutaan mylläämään.
– Vuonna 2020 alkaa työtehtävien muokkaus ja viralliset YT-menettelyt, Harju kertoo.
– Esimiespaikat avataan jossakin vaiheessa kaikkien maakunnan palkkalistoille siirtyvien työntekijöiden tavoiteltaviksi, kertoo Harju.
Korkempien johtopaikkojen pitäisi tulla avoimeen hakuun.
– Ulkopuolelta ei voida kovin paljoa palkata, kun toisesta päästä pitää ryhtyä purkamaan porukkaa pois.