Hotelli Iso-Syöte Pudasjärveltä on palkittu matkailusivusto TripAdvisorin listauksessa Suomen viidenneksi parhaana hotellina. Ski-Inn Ruka Village löytyy samassa listauksessa sijalta yhdeksän. Village arvioitiin myös parhaaksi perhehotellien sarjassa.
Suomen parhaan hotellin arvon saa matkailusivuston mukaan Fabian Hotel Helsingistä. Kymmenen parhaan joukossa olikin vain Iso-Syöte, Village sekä yksi jyväskyläläläinen ja yksi lahtelainen hotelli. Muut olivat helsinkiläishotelleja.
Hotelli Iso-Syöte saa kehuja erityisesti sijaintinsa vuoksi. Iso-Syötteen Kotkanpesä-sviitti on myös mainittu yhtenä romanttisimpina hotellihuoneena. Iso-Syöte on saanut TripAdvisorissa kaikkiaan 143 arviointia.
Maailman parhaaksi hotelliksi on arvioitu Gili Lankanfushi Pohjoisella Malen-atollilla Malediiveilla.