////Tähän on kainalo/////
Koillismaan Osuuskaupan neuvotteluhuoneessa Prisman yläkerrassa istuu neljä helpottuneen oloista herrasmiestä. Osuuskauppaan on valittu uusi toimitusjohtaja ja vallanvaihdon nuotit ovat selvillä.
Toimitusjohtajana ensi elokuussa aloittava Henrik Karvonen tietää, että häneltä odotetaan paljon. Osuuskaupan toimitusjohtajalta on perinteisesti odotettu paitsi asiakasomistajiensa hyödyn maksimointia, myös vahvaa yhteiskunnallista roolia.
Pöydän ääressä viime aikojen tapahtumia kertailevat Karvonen, eläkkeelle siirtyvä toimitusjohtaja Jukka Kihlman, varatoimitusjohtajaksi valittu Esa Niinisalo ja hallintoneuvoston puheenjohtaja Reijo Kallunki.
Karvonen ja Niinisalo tavoittelivat molemmat toimitusjohtajan tehtävää. Toimitusjohtajan valintaa valmistellut toimikunta ja hallintoneuvosto asettuivat haastattelujen ja monipuolisen testauksen jälkeen yksimielisesti Karvosen taakse.
Karvonen sanoo lopputuloksen olevan erittäin hyvän molempien osapuolten kannalta.
– Tässä on kaksi miestä, jotka ovat juosseet maratonin, ja molemmat maaliin saakka. Totta kai se on helpottava tunne.
– Olen tyytyväinen ratkaisuun, Niinisalo sanoo.
Niinisalo jää edelleen taloon talousjohtajaksi ja varatoimitusjohtajaksi. Eli kilpakumppaneista tulee työpari.
Kihlmanin ja Kallungin mukaan pelkästään Koillismaan Osuuskaupan sisäiseen hakuun päädyttiin, koska talon sisältä tuli kaksi erittäin kyvykästä ja motivoitunutta hakijaa. Seuraaja haluttiin valita hyvissä ajoin ennen Kihlmanin elokuussa tapahtuvaa eläkkeelle siirtymistä.
Ratkaisuun vaikutti Kihlmanin mukaan myös se, että osuuskaupassa eletään taloudellisesti tiukkaa aikaa.
– Jos seuraajani olisi valittu talon ulkopuolelta, olisi hänen ajamisensa sisään tehtävään kestänyt puolestatoista kahteen vuotta. Kun ajat ovat tiukat, meillä ei ole aikaa hukattavaksi.
Lue lisää keskiviikon lehdestä.
Henrik Karvonen
Syntyi Ylitorniolla 1972. Perhe muutti Kuusamoon 1970-luvun lopulla, kun Henrikin isä Raimo Karvonen valittiin kirkkoherraksi.
Perhe: vaimo Karita ja kaksi lasta, Ulriikka, 14 ja Eerika, 11.
Koulutus: oik. yo, eMBA.
Ura: Toimitusjohtaja, Ruka Safaris Oy 1999-2005. Toimialajohtaja, Koillismaan Osuuskauppa 2005-2014. Koillismaan Osuuskaupan toimitusjohtaja 1.8.2014 alkaen.