Vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen suurtapahtumaan, tänä vuonna Torniossa järjestettäviin Suviseuroihin, osallistuu tulevana viikonloppuna noin 300-400 kuusamolaista. Näin arvioi Kuusamon Rauhanyhdistyksen puheenjohtaja Pertti Ervasti.
Hänen mukaansa määrä on samaa luokkaa kuin aina silloin, kun Suviseurat järjestetään jossain päin Pohjois- tai Keski-Suomea.
– Välimatka vaikuttaa Kuusamosta lähtevään osallistujamäärään siinä tapauksessa, että seurat järjestetään ihan etelässä, Uudellamaalla tai Varsinais-Suomessa, mutta ei muuten, Ervasti toteaa.
– Toisaalta, jos Suviseurat järjestetään jossakin kauempana, se näkyy opistoseurojen väkimäärissä. Esimerkiksi viime vuonna, kun Suviseurat järjestettiin Vaasassa, Ranuan opistoseurat keräsi 20 000 kävijää. Monet jättivät silloin etelään ajamisen väliin, hän lisää.
Kuusamolaisiin voi törmätä seura-alueella luonnollisesti esimerkiksi isossa teltassa kuuntelemassa seurapuheita tai keskuskentältä tapaamasta tuttuja. Täkäläisen Rauhanyhdistyksen jäsenet osallistuvat Suviseroihin kuitenkin myös tekemällä noin 200 työvuoroa, yhteensä noin 1400 tuntia.
– Siihen kuuluu ihan kaikenlaista työtä kuten liikenteenohjausta, järjestyksenvalvontaa, jäätelönmyyntiä, myyntiä ravintoloissa ja puhtaanapitoa, Ervasti luettelee.
Lisäksi seurapuhujien joukossa on yksi kuusamolainen, Pekka Kantola, jonka puhe kuullaan huomenna kello 17 alkavissa seuroissa.
– Kuusamolaisia puhujia ei ole joka vuosi, mutta aina silloin tällöin, ja kuusamolaisia pappeja on ollut mukana toimittamassa jumalanpalveluksia ja ehtoolliskirkkoja.
Suviseuraviikonloppuna Kuusamon Rauhanyhdistyksellä ei järjestetä omia seuroja, eikä Kuusamosta järjestetä päivittäistä yhteiskuljetusta Tornioon.
Kun omat paikalliset seurat seuraavat kerran järjestetään, niissä todennäköisesti palataan tulevan viikonlopun tunnelmiin.
– Jonkin verran puhujat saattavat omissa puheissaan muistella Suviseuroja ja tuoda terveisiä sieltä. Suviseurat on vahva yhteen kokoontumisen paikka, Ervasti sanoo.
Jutun otsikkoa muokattu 30.6. klo 7.27 ja kuusamolaisten tekemien työtuntien määrää 4.7. klo 9.02.
Kuulolla kotoa käsin
SRK:n Kesäseuraradio lähettää Suviseurojen puheet suorana lähetyksenä.
Tauoilla kuullaan virsiä ja Siionin lauluja sekä ohjelmia, jotka taustoittavat vanhoillislestadiolaisuutta ja kertovat suviseurapaikkakunnasta Torniosta.
Ajankohtaislähetyksissä välitetään kuulumisia seurakentältä sekä Suviseurojen yhteydessä pidettävistä kokouksista ja tiedotustilaisuuksista.
Kuukauden ajan ohjelmaa lähettävä Kesäseuraradio aloittaa toimintansa Suviseuroista ja välittää lisäksi opistoseurat Reisjärveltä, Jämsästä ja Ranualta.
Kesäseuraradion taajuudet Koillismaalla 29.6.-1.8.2016: Kuusamo (Ruka) 97,1; Posio 90,0 ja Taivalkoski 105,9.