Kuusamon Bjarmian yrittäjä Kaisa Valkama-Kettunen katselee mielenkiinnolla ja samalla tyytyväisenä Suomalaisen Työn Liiton tiedotetta. Sen mukaan suomalaiset arvioivat käyttävänsä lähes 400 euroa joululahjoihin, noin sata euroa enemmän kuin vuosi sitten.
– Tämä kertonee siitä, että suomalaisten luottamus tulevaisuuteen on kasvanut.
Hän sanoo myös itse odottavansa ja valmistelevansa joulumyyntiä iloisin mielin. Samanlaista viestiä hän on kuullut myös muilta yrittäjiltä, joiden kanssa hän on asiasta keskustellut.
– Sen olen huomannut, että ihmiset ovat tällä hetkellä ostopäätöksissään harkitsevaisia ja miettivät ostojaan pitempään, mutta satsaavat laatuun. Ihmiset tykkäävät muistaa läheisiään joulun aikaan.
Kuusamon Yrittäjien ja Kauppa-Kuusamon hallitukseen kuuluva Valkama-Kettunen sanoo erikoistavarakauppojen tekevän kaikkensa, että liikkeet ovat täynnä uutta tavaraa joulusesongiksi. Kuusamosta löytyy kaikkea, hän sanoo.
Koillismaan Osuuskaupan toimitusjohtaja Jukka Kihlman uskoo, etteivät ihmiset yleensä ajele jouluun parkkivaloilla. Lahja- ja käyttötavaroiden ostot lisääntyvät normaalista.
– Toivottavasti rahaa käytetään, vaikka jakajiakin on entistä enemmän. Lisääntyvä kilpailu pitää huolen, ettei kukaan pääse liikaa rönsyämään. Muun muassa lisääntyvä nettikauppa tulee viemään oman osansa.
Lue lisää perjantain Koillissanomista.