Sivuaa kaikkien aikojen ennätystä Suomessa
Harvinaisen iso, peräti 9-poikueinen joutsenperhe havaittiin Posiojärven Nilojokisuulla. BirdLife Suomi ry:n eli lintujen suojelu- ja harrastusjärjestön tilastojen mukaan poikasten määrä sivuaa kaikkien aikojen ennätystä Suomessa. Vastaava 9-poikueinen joutsenperhe havaittiin todistettavasti Äetsässä vuonna 2004.
Posion laulujoutsenpoikueen kuvannut luonto- ja lintuharrastaja, luontovalokuvaaja Raimo Holappa seurasi poikuetta kolmena päivänä varmistaakseen sen, että kaikki poikaset ovat samaa pesuetta.
– Aiemmin havaitsemissani joutsenperheissä on ollut 4-6 poikasta. Kun havaitsin tämän 9-poikueisen joutsenperheen Posiojärvellä, se tuntui uskomattomalta. Katsoin kiikarilla pesuetta ja laskin moneen kertaan, että on niitä yhdeksän, Raimo Holappa kertoo.
– Poikaset ovat virkeitä ja niillä on huolehtivaiset emot.
Holappa on havainnut tänä kesänä myös ennätyspienen joutsenpoikueen.
– Livonniskassa olevassa pesässä on vain yksi poikanen. Se on vielä melko pieni, toivottavasti ehtii kasvaa muuttokuntoon, Raimo toteaa.
Kuusamolainen luontovalokuvaaja Hannu Hautala ei ole pitkän valokuvaajauransa aikana koskaan törmännyt 9-poikueiseen laulujoutsenperheeseen.
– Tämä on hyperharvinaista, että laulujoutsen saa peräti yhdeksän poikasta. Posiojärvellä olevan pesueen poikaset ovat todella samaa perhettä, sillä laulujoutsen ei salli pesueeseensa mahdollisia vieraita poikasia vaan se tappaa ne, Hautala sanoo.
Lapin lintutieteellisen yhdistyksen puheenjohtaja Pirkka Aalto sanoo, että Posion laulujoutsenperheen poikasten määrä todellakin sivuaa kaikkien aikojen ennätystä Suomessa.
– Vuoden 2004 tilaston mukaan 9-poikuinen laulujoutsenperhe havaittiin Äetsässä. Samana vuonna havaittiin vajaat kymmenen 8-poikueen pesuetta ja lisäksi 45 joutsenparia, joilla oli seitsemän poikasta, Aalto kertoo.
– Kemijärvellä on tällä hetkellä 7-poikueinen laulujoutsenperhe.
Aallon mukaan hyvät pesimäpaikat ja ravinto sekä lintujen hyvä perimä tuottavat isoja pesueita.
– Mikäli näistä isoista poikueista poikaset jäävät henkiin ja saavat perillisiä, niin on mahdollista, että nähdään tulevina vuosina vastaavia isoja, jopa 9-poikueen joutsenperheitä, Aalto sanoo.