Kuusamossa asuva, pudasjärveläislähtöinen Julia Pätsi on nimetty Suomen joukkueeseen ITF Taekwon-Don EM-kisoihin, jotka käydään 12.-15. huhtikuuta Mariborissa Sloveniassa. Pätsin lajeinan kisoissa ovat liikesarjat 3. dan sekä erikoistekniikat.
Suomi lähtee aikuisten ja junioreiden EM-kisoihin 31 urheilijan voimin. Mukana on 15 junioria ja 16 aikuista urheilijaa.
Joukkueessa on useita ensi kertalaisia. EM-kisat ovat yksi välietappi matkalla kohti vuonna 2019 järjestettäviä MM-kisoja.
Maajoukkueen päävalmentajana toimii Thierry Meyour apunaan Joonas Helassalo, Jouni Aartola ja Rafael Kesti.
Maajoukkueen tavoitteena on pitää Suomi EM-kisojen kymmenen parhaan maan joukossa. Suomi oli vuoden 2017 EM-kisojen yhdeksänneksi paras maa, nyt tavoitteena on olla vieläkin parempi. Maajoukkueen päävalmentaja Meyour arvelee tiedotteessa, että Suomi voi yltää jopa kisojen viidenneksi parhaaksi maaksi.