Kuusamon Osuusmeijeri pitää parhaillaan ylimääräistä osuuskunnan kokousta.
Kokouksen asialistalla on yrityssaneeraushakemuksen jättäminen, joka tuli esiin edellisessä osuuskunnan kokouksessa.
Toinen iso asia kokouksessa on se, miten taloudellisiin vaikeuksiin joutunut osuusmeijeri pystyy turvaamaan maitotilitysten maksun ajallaan.
Osuuskunnan kokouksen alussa hallituksen puheenjohtaja Esa Heikkilä esitteli asiat tuottajille, joita oli saapunut paikalle noin neljäkymmentä. Salista tuli esitys, että osuuskunta käsittelee yrityssaneeraushakemuksesta päättämisen ilman median läsnäoloa.
Osuusmeijerin hallitus päätti yrityssaneeraukseen hakeutumisesta toukokuun viimeisenä päivänä. Asia vaatii osuuskunnan virallisen päätöksen.
Tilanteen taustalla ovat Kuusamon Osuusmeijerin velat, joita on noin neljä miljoonaa. Tilintarkastajat ovat huomauttaneet yhtiön tilanteesta.
Osuuskunta aikoo tiedottaa päätöksistä kokouksen jälkeen.
Kerromme lisää, kun tietoa saadaan.