Kuusamon suurpetokeskuksen julkkis, taideharrastuksestaankin tunnettu Juuso-karhu nukkuu tällä hetkellä sikeästi. Se vetäytyi talviunille parisen viikkoa sitten.
Suurpetokeskuksen isännän Sulo Karjalaisen mukaan talviunille kömpimisen ajankohta oli varsin normaali.
– Karhut tiesivät, että pakkaset ja lumi ovat tulossa. Silloin tyhjennettiin maha ja mentiin köllöttelemään, Karjalainen kertoo.
Edes Juuson ja Reeta-karhun tarhoihin ulottuvan uima-altaan kunnostustyöt eivät juuri häirinneet talveen valmistautumista.
– Pikkuisen ne siitä häiriintyivät, mutta kun lähdettiin työvälineiden kanssa pois, tilanne vakautui nopeasti.
Viimeisessä punnituksessa ennen talvilepoa Juuson painoksi mitattiin pitkälle päälle 500 kilogrammaa. Karjalaisen mukaan karhujätti kasvatti rasvakerrostaan syksyn mittaan muun muassa omenoilla ja muilla hedelmillä, lihalla, kalalla ja hunajalla.
Viimeksi mainittua oli tänä syksynä tarjolla poikkeuksellisen paljon, sillä Juuson taiteesta juttua tehnyt Aamulehti järjesti kuusamolaiskarhulle hunajakeräyksen.
– Ihmiset kantoivat sitä lehden toimitukseen puolentoista sataa kiloa. Sitten se toimitettiin yhdessä lähetyksessä tänne meille, Karjalainen mainitsee.
Seuraavat kuutisen kuukautta itsensä tuhtiin kuntoon tankannut Juuso viettää talvipesässään. Vaikka karhu ei tietoisesti laihduta, pudottaa se talviuniensa aikana painostaan noin sata kilogrammaa.
Kilot hupenevat suunnilleen samaa tahtia myös Juuson tarhakavereilta.
– Painon pudotus liikkuu siinä 20 prosentin pinnassa. Toisilla se on vähän enemmän kuin toisilla, Karjalainen tietää.
Omaa vointiaan Karjalainen kuvailee tällä hetkellä ikäiselleen tyypilliseksi. Vaivoja on kuulemma enemmän kuin omiin tarpeisiin, mutta suurpetokeskuksen isännöintiä ne eivät estä.
Varsinkaan, kun apu on lähellä.
– Niiden (vaivojen) kanssa vaan pitää mennä. Työni jatkajan kanssa tehdään töitä rinta rinnan, Karjalainen sanoo.
Jatkajan nimi pysyy edelleen salaisuutena.
– Sen saatte tietää sitten, kun entisestä aika jättää.