Katujen siistiminen lumen alta paljastuneesta sorasta ja muusta ylimääräisestä on alkanut. Kuusamon kaupungin kunnossapito vastaa taajama-alueen katuverkon puhdistamisesta yhteensä noin 80 kilometrin matkalta. Ensin siistitään keskustaa ja kevyenliikenteenväyliä, erityisesti alueilta, joilla liikkuu paljon ulkoilijoita.
– Esimerkiksi Torangin ympärys on sellaista seutua. Hiekoitukseen käytettävä kalliomurske on kovin ilkeää pyöräilijöille, kunnossapitomestari Mikko Mustaniemi perustelee.
Kaupungin neljästä lakaisukoneesta liikkeellä on toistaiseksi ollut kolme. Neljäs on ollut kiinni muissa töissä ja pienen remontin alla. Tällä vauhdilla Kuusamon kadut ovat puhtaita parissa viikossa, Mustaniemi arvio.
– Suurin osa kaduista on vielä puhdistamatta. Vapun jälkeen jatkamme töitä keskustassa Kitkantien, Ouluntaipaleen ja Nuottatien suunnalla.
Lue lisää paperilehdestä