Tammikuun lentoliikenteen rajut kasvuluvut antavat osviittaa siitä, että Kuusamon lentokentän vuosikymmenen kestänyt matkustajamäärän hiipuminen vihdoin saadaan nousukiitoon.
Viime kuussa lentomatkustajien määrä kasvoi lähes kolmanneksen. Näin hurjiin lukuihin ei koko vuoden osalta ylletä, mutta suunta on joka tapauksessa oikea. Lapin matkailu vetää nyt hyvin ja Kuusamo on päässyt imuun mukaan. Kasvua on tullut sekä kotimaasta että Aasiasta.
Lentomatkustajien määrään vaikuttaa kolme tekijää: kansainvälisten matkailijoiden määrä, lentoyhteyksien määrä sekä laatu ja hinnoittelu.
Jo nyt on nähtävissä, että huhtikuussa lentomatkailijoiden määrä laskee, sillä Finnair siirtyy kesäaikatauluihin huhtikuun alusta. Kesäaikataulu tarkoittaa pienempiä koneita ja vähemmän lentoja. Finnairia voi kiittää siitä, että talvikaudella yhtiö on lentänyt aiempaa isommilla koneilla. Lentoja Kuusamoon on lisätty, mutta ei niin paljoa kuin Lapin kohteisiin.
Lentotarjonnan vastinpari on kysynnän luominen. Finnairin syömähammas on Aasian liikenne, jossa sillä on sijainnista aiheutuva strateginen etu verrattuna kilpailijoihin. Ilman Aasian liikennettä yhtiötä tuskin olisi itsenäisenä enää olemassa. Lapin kohteet ja Kuusamo ovat vihdoin saamassa osansa Kaukoidän matkailijavirrasta.
Kansainvälisen matkailussa suurin työ on Kuusamossa edessä. Pullonkaula on yksinkertainen: voimavarat myyntiponnisteluihin ovat olleet vähäisiä Lappiin verrattuna. Nyt Ruka-Kuusamon matkailuyhdistys on palkannut henkilön myymään aluetta kansainvälisille markkinoille. Lisäksi alueella alkaa miljoonaluokan hanke kansainvälisen matkailun vauhdittamiseksi.
Lentoliikenteen kompastuskivi on hiljainen kesä. Kuusamo elää edelleen talven ja kotimaisen matkailijan varassa. Kaukoidässä Kuusamon kesätarjonta on tunnustelujen perusteella kiinnostanut jopa talvea enemmän. Tähän on tartuttava.
Alueen elinvoiman kannalta on erittäin tärkeää, että matkailu alkaa lähivuosina lunastamaan siihen kohdistettuja odotuksia.