Pääkirjoitus

Kai­vok­set tuovat valoa synk­ke­ne­viin suh­dan­tei­siin

Pohjois-Suomen palveluyritysten suhdanteet ovat lokakuussa tavanomaisella tasolla, mutta suhdanneodotukset ovat heikentyneet. Myynnin odotetaan silti hienoisesti kasvavan.
Pohjois-Suomen palveluyritysten suhdanteet ovat lokakuussa tavanomaisella tasolla, mutta suhdanneodotukset ovat heikentyneet. Myynnin odotetaan silti hienoisesti kasvavan.

Pohjois-Suomen teollisuus- ja rakennusyritysten suhdannetilanne on alkusyksyn aikana selvästi heikentynyt, kertoo elinkeinoelämän keskusliitto EK:n tekemä alueellinen suhdannekatsaus. EK julkisti suhdannekatsauksensa eilen torstaina.

Teollisuuden ja rakentamisen suhdanteet ovat heikentyneet Pohjois-Suomessa nopeasti. Vielä kesällä alan yritykset ennakoivat suhdanteiden kehittyvän myönteisesti. Ne eivät kuitenkaan toteutuneet ja näkymät ovat tummat lähikuukausille.

Koillismaalle tärkeän palveluelinkeinon osalta näyttää vähän valoisammalta. Palveluyritysten suhdanteet ovat lokakuussa tavanomaisella tasolla, mutta suhdanneodotukset ovat heikentyneet.

Palveluyritysten myynti kasvoi loppukesän ja syksyn aikana. Vaikka suhdanteet heikkenevät, palveluyritykset odottavan myynnin määrän jatkavan hienoisessa kasvussa.

Suhdannekäänne huonompaan näyttää olevan käsillä myös Koillismaalla. Tuhannen euron kysymys kuuluu, kuinka syvä taantumasta on tulossa ja kuinka kauan se kestää.

Selvää on, että matkailuinvestoinneissa vedetään lähiajat henkeä. Majoituskapasiteetista on ylitarjontaa ja rakentaminen on hiljentynyt, kun uusia kohteita ei ole avautunut entiseen malliin. Kiinteistökaupassa epävarmat ajat näkyvät siten, että kiinteistösijoittajat ovat lähes kadonneet loma-asuntomarkkinoilta. Myös Rukan alueen tonttikauppa on hiipunut.

Omaan käyttöön ostettavista loma-asuntoja menee edelleen kaupaksi. Näiden niin sanottujen kakkosasujien määrä on lisääntynyt Koillismaalla viime vuodet. Tämän voi olettaa tasaavan suhdanteita etenkin palveluissa, koska omalle mökille tullaan, vaikka lomailussa muuten säästettäisiin.

Asuntomarkkinoilla kysynnän ennustetaan tasaantuvan talven tullessa ja hintatason pysyvän ennallaan ja jopa aavistuksen laskevan.

Taantuman uhan koetellessa perinteisiä elinkeinoja, on entistä tärkeämpi saada uusia avauksia. Pohjois-Suomessa kaivosteollisuus on vahvasti nostamassa päätään.

Uusin uutinen saatiin tällä viikolla Sodankylästä. Kaivosyhtiö Anglo American kertoi tehneensä maailman mittakaavassa merkittävän löydöksen Sodankylän Sakatista. Sakatin maaperästä on löydetty kuparia, nikkeliä ja platinaa. Parhaimmillaan malmipitoisuudet ovat viisinkertaiset Kevitsan kaivokseen verrattuna.

Koillismaalla odotellaan malttamattomina etenkin Taivalkosken Mustavaaran aukeamista. Myös Käylän Juomasuon kultaesiintymä on herättänyt toivoa, mutta myös pelkoa ympäristövaikutuksista.

Mustavaara on näistä kahdesta selkeästi lähempänä toteutumistaan. Myönteiset uutiset tulevat nyt tarpeeseen.

Taantuman uhka korostaa uusien avausten tarvetta.