Pääkirjoitus

Kai­vos­ky­se­ly on tärkeä pää­na­vaus

Jos kaivos toteutuu, rikastamolla on kolme mahdollista sijoituspaikkaa.
Jos kaivos toteutuu, rikastamolla on kolme mahdollista sijoituspaikkaa.

Ruka-Kuusamon matkailuyhdistys otti ensimmäisen kerran virallisesti kantaa Käylän Juomasuon kultakaivoshankkeeseen.

Matkailuyhdistyksen kanta on, että tällä hetkellä matkailuväki näkee suunnitellun kaivoksen enemmän uhkana kuin mahdollisuutena. Matkailuyhdistyksen hallitus totesi yksimielisesti, että kaivostoiminta ei saa aiheuttaa vahinkoa matkailulle ja Kuusamon ainutlaatuiselle luonnolle.

Kannanoton pohjana on jäsenkysely. Matkailuyhdistyksen jäsenkysely on erittäin tärkeä päänavaus keskustelussa kaivosteollisuuden tulevaisuudesta Kuusamossa. Kyseessä on erittäin vaikea ja monitahoinen asia, jossa erilaisten näkökantojen edustajien täytyy sietää toisiaan. Argumentteja löytyy niin puolesta kuin vastaan.

Oli odotettua, että enemmistö matkailuyhdistyksen jäsenyrityksistä (56 %) suhtautuu Käylän kaivokseen kielteisesti. Kielteinen kanta tuli selvästi esiin muun muassa Rukalla järjestetyssä kaivosseminaarissa muutama viikko sitten. Perusteena oli pelko Kuusamon luonnon tuhoutumisesta, erityisesti uraanin vesistövaikutuksia pelätään. Lisäksi on pelko Kuusamon matkailumaineen tuhoutumisesta.

Myönteisesti hankkeeseen suhtautui noin neljännes (26 %). Myönteisesti suhtautuvissa oli keskimääräistä enemmän ostospaikkoja. Näiden yritysten puntarissa painaa todennäköisesti paljon se, että heidän mielestään kaivostyöpaikat tuovat tullessaan työpaikkoja, ihmisiä ja lisää ostovoimaa alueelle.

Epävarmojen osuus oli huomattava. Vajaa viidennes (18%) haluaa edelleen odottaa, mitä kaivoksesta tehtävä ympäristövaikutusten arviointi (YVA) tuo tullessaan. Kyselyyn vastasi 37 prosenttia matkailuyhdistyksen yrityksistä. Alhainen vastausprosentti kielii siitä, että epävarmojen osuus on tätäkin suurempi. Kantaa ei joko ole, tai sitä ei tässä vaiheessa ja näillä tiedoin haluta vielä paljastaa.

Uraanin lisäksi vastaajia askarruttaa kaivosalueen mahdollinen laajeneminen tulevaisuudessa.

Kaivosyhtiöiden toiminta ei juuri nyt herätä suurta luottamusta. Sanomalehti Raahen Seutu kertoo eilisessä uutisessaan Raahen Laivakankaan kultakaivoksen vesiongelmasta. Kaivosyhtiö on hakemassa kiireellistä ympäristölupaa saadakseen laskea jätevesiään ympäröiviin luonnonvesiin. Kaivoksen varastoallas on täynnä jo nyt, vaikka kevättulvat ovat vasta edessä. Purkuputki merelle valmistuu aikaisintaan syksyllä.

Taas on kaivosyhtiö tehnyt ilmeisen virhearvion. Mahdollisesta ympäristöhaitan merkittävyydestä ei lehti osannut tässä vaiheessa kertoa, mutta pahinta onkin luottamuksen menetys. Kaivosala tahraa ehdoin tahdoin oman maineensa.

Uraanin lisäksi vastaajia askarruttaa kaivosalueen mahdollinen laajeneminen tulevaisuudessa.