Ka­lan­vil­je­lyä 1930 -lu­vul­ta lähtien

Käylän kalanviljelylaitos rakennettiin jo 1930-luvulla Kitkajoen varteen. Toiminta käynnistyi vuonna 1934. Laitoksella on, RKTL:n nettisivujen mukaan, keskeinen merkitys toimialueen uhanalaisten kalakantojen säilyttäjänä ja elvyttäjänä sekä kalanviljelyn alkumateriaalin tuottajana. Laitos toimittaa järvilohen ja nieriän poikasia alueellista kysyntää vastaavasti.

Päätuotteita ovat mäti ja pienpoikaset, joista suurin osa toimitetaan jatkokasvatukseen yksityisiin kalanviljelylaitoksiin ja luonnonravintolammikoihin. Viljelyssä ovat järvitaimen, eri siikamuodot sekä harjus Kuusamon alueen istutuksiin, järvilohi ja nieriä. Toimialueena on Kuusamon ylängöltä itään laskevat vesistöt. Alueella on järviä yhteensä 900 neliökilometriä.

Kalanviljelylaitos rakennettiin kokonaan uudelleen 1980-luvun jälkipuoliskolla, uudistuksia tehtiin muun muassa katetun kala-altaan osalta 1990-luvun alussa.

Viljely käyttää vettä Kitkajoesta 200 litraa sekunnissa. Koko tuotanto tapahtuu sisätiloissa hautomossa, ja kahdessa kasvatushallissa. Katettua viljelypinta-alaa on laitoksella on kaksituhatta neliötä. Lisäksi käytössä on uonnonravintolammikoita. Tuotannossa työskentelee RKTL:n nettisivujen mukaan neljä - viisi työntekijää.

Lähde: www.rktl.fi

Ilmoita asiavirheestä