Lukijalta

Ka­las­tus­kun­tien muis­tu­tus Kuu­sa­mon yleis­kaa­va­eh­do­tuk­seen

Alakitkan kalastuskunta, Kallungin kalastuskunta ja Virrankylän kalastuskunta ovat aiemmin (28.8.2015) esittäneet muutosehdotuksensa silloin esillä olleeseen yleiskaavaluonnokseen, mutta ehdotuksia ei ole huomioitu nyt nähtävillä olevassa varsinaisessa yleiskaavaehdotuksessa.

Muistuttajat omistavat kaavoituksen piiriin kuuluvat Alakitka- ja Kallunkijärven sekä Hipajärven vesialueet Pohjois-Kuusamossa. Kalastuskunnista Alakitkan ja Virrankylän kalastuskunnat sijaitsevat maakuntakaavassa (sivu 18) määritetyllä ”Kitkan matkailualueella” ja Kallungin kalastuskunta ja Kuusamon kylien yhteisten vesialueiden kalastuskunta pääosin ”Ruka- Oulanka matkailualueella”.

 

Kaivostoiminnasta kaavaehdotuksessa on maininta (sivu 47), että ”Rukan ympäristö on määrätty valtakunnallisesti ja kansainvälisesti merkittäväksi matkailun ydinalueeksi rm-1, jolla kaivos- ja rikastustoiminta on kielletty. Sitä ympäröi laajempi matkailun ja virkistyspalvelujen alue vr-1, missä kaivoslain mukainen rikastus ja jalostus ei ole sallittu, mutta louhiminen voidaan sallia” Muistuttajien vesialueet jäävät valtaosaltaan yleiskaavan alueelle vr-1, jossa kaivostoiminta louhimisen osalta olisi sallittua.

Yleiskaavan tavoitteista kaavaehdotuksen kohdan 4.3. alakohdassa ”kaivosteollisuus” todetaan (sivu 20), että ”kaivostoimintaa voidaan harkita Kuusamossa vain alueilla, joilla ei kohdistu merkittäviä haittoja luontoarvoille, luonnontuotteille ja elintarviketuotannolle, maisemalle, vesistöille, matkailun imagolle tai asutukselle. Luonto- ja maisema-arvoiltaan herkälle sekä matkailun kannalta keskeiselle alueelle (Oulanka-Ruka-Kitka-alue) ei käytettävissä olevan tiedon pohjalta kaivostoimintaa tai sen rikastustoimintaa voida riskittömästi käynnistää. Uraanikaivostoiminnan aloittamista Kuusamossa ei hyväksytä kaupunginhallituksen päätöksen mukaisesti (Kuusamon kaupunginhallitus 20.2.2007 41 §)”.

Muistuttajat toteavat, että niiden vesialueet sijoittuvat keskeisesti edellä mainitulle luonto- ja maisema-arvoltaan herkälle sekä matkailun kannalta keskeiselle Oulanka-Ruka-Kitka-alueelle. Siitä huolimatta ja vastoin yleiskaavassa julkituotuja tavoitteita kalastuskuntien vesialueet on pääosin jätetty kaivosvapaan vyöhykkeen (rm-1) ulkopuolelle. Rajanveto rm-1 - ja vr-1 alueiden välillä ei ole yleiskaavan tavoitteiden mukainen eikä muutenkaan perusteltu.

 

Rajausta on perusteltu kaavaehdotuksessa siten, että ”suurimmalta osin rajaus perustuu alueelle suunniteltuun maankäyttöön ja vähemmän vesistöjen valuma-alueisiin. Rajatulla alueella matkailuelinkeinon tarpeet on asetettu etusijalle suhteessa kaivostoimintaan, jonka nykyiset toimintatavat ja tekniikka eivät takaa riittävästi ympäristön säilymistä puhtaana tai estä maisemakuvan muuttumista huonoon suuntaan”.

Rajausperustelu on erikoinen sikäli, että kaavaehdotuksessa Kitkan vyöhykkeellä sijaitsevan Ala-Kitkajärven ja Oulanka-Kitka-Kuusinki- retkeilyvyöhykkeen on katsottu sietävän paremmin kaivostoiminnan haittavaikutuksia kuin Rukan alue. Kuitenkin Alakitkajärvi ja Oulanka-Kitka-Kuusinki- retkeilyvyöhyke ovat matkailullisesti (ainakin pitemmällä tähtäimellä) yhtä tärkeää aluetta kuin Rukan aluekin, minkä lisäksi kaivostoiminnan haittavaikutukset Alakitka- ja Kallunkijärven ja Pohjois-Kuusamon muiden pienvesien sekä sanotun retkeilyvyöhykkeen osalta olisivat ympäristön säilymisen ja puhtauden kannalta selvästi suuremmat kuin Rukan alueella. Alakitka- ja Kallunkijärvi sekä Oulankajoki kuuluvat myös kalastuselinkeinon kannalta tärkeimpiin vesistöihin.

 

Rajauksen osalta huomiota tulisi kiinnittää entistä enemmän vesistöjen valuma-alueisiin, jotka Alakitka- ja Kallunkijärveä sekä Oulanka- ja Kitkajokea ympäröivien alueiden osalta ovat varsin laajat. Minkäänlaista kaivostoimintaa ei tulisi sijoittaa näiden vesistöjen latva-alueille, joilta kaivostoiminnan jätevedet pääsisivät valumaan Alakitka- tai Kallunkijärveen tai Oulanka- tai Kitkajokeen.

Ottaen huomioon vielä Pohjois-Kuusamossa sijaitsevat Sukerijärven luonnonpuiston (Natura-alue) ja Oulangan kansallispuiston, joilla kaivostoiminta ei kaavaehdotuksen mukaan (sivu 60) tule kysymykseen, sekä alueen sijoittumisen ns. uraanivyöhykkeelle, muistuttajat katsovat, että on perusteltua rajata koko Pohjois-Kuusamo kaivostoiminnasta vapaaksi alueeksi. Vr-1 alueen osalta kaavaehdotuksessa esitetty 1 km:n vähimmäisetäisyys vesistöstä on täysin riittämätön, valuma-alueet huomioon ottaen.

 

Alakitkan kalastuskunta, Kallungin kalastuskunta ja Virrankylän kalastuskunta esittivät 28.8.2015 muistutuksen Kuusamon strategiseen yleiskaavaluonnokseen koskien juuri rm-1 ja vr-1 rajauksia. Kaavoittaja on vastineessaan todennut, että ”Kitkajärvi jää kokonaisuudessaan vr-1 (Matkailu- ja virkistyspalvelujen alue) aluemerkinnän sisäpuolelle ja tämän lisäksi Yli-Kitkan itäosa on rajattu rm-1 (Matkailun ydinalue) aluemerkinnän sisälle”.

Kaavoittajan vastine antaa mielestämme virheellisen kuvan, todellisuudessa rm-1 rajauksen sisälle jää vain osa Yli-Kitkajärven itäosasta.

Edellä olevan johdosta muistuttajat esittävät, että yleiskaavaehdotusta muutetaan Pohjois-Kuusamoa koskevilta osin siten, että:

1.ensisijaisesti: rm-1 -alue laajennetaan käsittämään koko Pohjois-Kuusamon alue (kaavaehdotukseen merkityn rm-1 pohjoisraja yhdistetään kaupungin rajaan ainakin Pohjois-Kuusamon osalta) liitekarttaan 1 merkityllä tavalla (keltainen viiva)

2.toissijaisesti: rm-1 -aluetta ainakin Pohjois-Kuusamon osalta laajennetaan siten, että rm-1 -raja yhdistetään osittain vr-1 -alueen rajaan, rajaa luoteiskulmalta osittain laajentaen, liitekarttaan 2 merkityllä tavalla (keltainen viiva) ja siten, että kaivosvapaan vyöhykkeen raja kulkee vähintään 10 km etäisyydellä Alakitkajärvestä. Samalla vr-1 -alueeksi merkitään rm-1 -alueen ulkopuolelle jäävä osa Pohjois-Kuusamoa.

 

”Alakitkajärvi ja Oulanka-Kitka-Kuusinki- retkeilyvyöhyke ovat matkailullisesti yhtä tärkeää aluetta kuin Rukan aluekin.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen